A globális pénzpiaci valamint az acélipari válság hatásainak csökkentése, a társaságcsoport működőképességének megtartása érdekében az ISD Dunaferr Zrt. intézkedési tervet dolgozott ki, amelyet lépésről lépésre valósít meg, áll közleményében.
A termelést, a működést közvetlenül érintő költségcsökkentés, valamint a beruházások prioritás szerinti átütemezése mellett szükség volt a munkavállalókat érintő egyes – a Munka Törvénykönyvében szabályozott kötelező kifizetések feletti kedvezőbb – szociális juttatások féléves korlátozására, illetve más juttatások kifizetésének elhalasztására, átütemezésére. A nehéz tárgyalássorozat eredményeként szükségszerű, az érdekképviseletek és a munkáltató képviselői között kompromisszumos megoldás született. A szociális részhez köthető megszorító intézkedéseknél azért kellett egyeztetni az érdekképviseletekkel, mert a csoportnál a Munka Törvénykönyvében szabályozottnál jóval kedvezőbb – Kollektív Szerződésben rögzített– juttatási rendszer van érvényben.
Az ISD Dunaferr Zrt. és tagvállalatainál ebben a kialakult nehéz helyzetben is elsődleges szempont a munkahelyek megőrzése, hangsúlyozza a közlemény. A tárgyaló felek megállapodtak, hogy a Kollektív Szerződésben a készenlétre, illetve a csökkentett munkaidőben történő foglalkoztatásra díjazására vonatkozó szabályozást 2008. december 1. és 2009. május 31. között szüneteltetik, és ebben az időszakban a Munka Törvénykönyve megfelelő hatályos szabályozását alkalmazzák. Ugyanakkor a műszakpótléknál továbbra is - egyedileg szabályoznak ugyan, de – a Munka Törvénykönyvénél 30 százalékkal magasabb összeget fizet a cég. Szintén a fenti időpontig egyedileg szabályozza a cég munkavállalók átirányítására és helyettesítésére vonatkozó díjazást.
A pluszteljesítményeket adott esetben plusz juttatásokkal ismeri el a munkáltató. A kollektív szerződés jelen módosítása rendelkezik többek között a lakáskölcsön, az étkezési utalvány, a melegétkezés, az OMB, a törzsgárda biztosítási kötvény, az önkéntes nyugdíj-és egészségpénztári munkáltatói támogatás, a törzsgárda jutalomhoz kapcsolódó juttatási rendszer szabályozásáról is. Valerij Naumenko vezérigazgató értékelve a nehéz tárgyalássorozat eredményét, elmondta: „A munkáltatónak, az érdekvédelmi szervezetek képviselőinek, valamint valamennyi dolgozónak nehéz helyzetben kell helytállniuk akkor, amikor a tét jelen pillanatban a működőképesség fenntartása, a munkahelyek megtartása. Hosszú és nehéz tárgyalásokon vagyunk túl, ahol mindkét fél számára a cél mindvégig azonos volt: túlélni a válsághelyzetet."
Valerij Naumenko -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.