A Damir Polancec miniszterelnök-helyettes és egyben gazdasági miniszter által szignált, december végén készült összefoglaló jelentés a horvát kormány és a magyar olajipari társaság tárgyalásaink eddigi állását részletezi. A horvát állam jelenleg 44,85 százalék INA-részvényt birtokol, a Mol-nak a múlt év őszén lezárult nyilvános vételi ajánlatnak köszönhetően 47,16 százalékos részesedése van. A dokumentum részletesen tárgyalja, hogy az INA további működtetése kapcsán sikerült megállapodni a felügyelő bizottság (FB) összetételéről. E szerint az FB kilenc tagú lesz, öt tagot a Mol, hármat a horvát kormány delegál, egyet pedig a munkavállalók képviselői.
Az FB elnöki posztjára a horvát kormány tehet javaslatot, az alelnöki posztra pedig a Mol. Az igazgatóság várhatóan hat tagból áll, fele-fele arányban a horvát kormány és a Mol delegálja a tagjait. Az igazgatóság - szavazategyenlőség esetén döntési joggal felruházott - elnökét a Mol jelölheti. A horvát kormány által közzétett jelentés kitér arra, hogy a tárgyalásokon eldőlt: a horvát érdekeket érintő stratégiai kérdésekben a felügyelő bizottság egyhangú szavazata esetén lehet döntést hozni. Ezek közé tartozik például az üzletágak megszüntetése vagy átszervezése, a név- illetőleg a székhely megváltoztatása, valamint meghatározott értékhatár felett a hitelfelvétel, az ingatlan és más vagyonnal kapcsolatos döntések, akárcsak a meglévő szerződések módosítása.
Megállapodásra jutottak abban is, hogy a Mol két éven át nem adhatja el az INA tulajdonában lévő részvénycsomagját a horvát kormány beleegyezése nélkül. Ha a Mol a további tárgyalások eredményeként vásárlással vagy részvénycserével újabb tulajdonrészt szerez a kormány pakettjéből, az állam vétójoga további három évre meghosszabbodik. A kormány elővásárlási jogát akkor is fenntartja, ha öt év után adná el részvénycsomagját a magyar olajtársaság. A korábban Horvátország számára a leginkább megfelelő megoldásként megjelölt részvénycserét továbbra is csak lehetőségként említi a kormányzati jelentés. A dokumentumból kiderül, hogy ha a további tárgyalások során megvalósulhat a Mol és az INA részvényeinek cseréje, akkor az értékbecslést a nemzetközi szabályoknak megfelelően végeztetnék el külföldi céggel. vissza a listához
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.