Tegnap Ukrajna felől megérkezett Magyarországra a teljes tervezett és szerződött földgázmennyiség, tette közzé az FGSZ Földgázszállító Zrt.. Eközben hazai hírügynökségi jelentések 10 millió köbméteres mínuszról vélnek tudni, hazai források alapján. Ez a tízmillió úgy jöhetett ki, hogy tegnap az ukrán szállító jelezte, hogy napi ötmillió köbméterrel csökkenteni fogja a küldött mennyiséget, s ez tegnapra és mára együtt valóban tízmillió tett volna ki. Csakhogy e hiányról egyelőre nincs hír, sőt, az FGSZ közleménye szerint az ukrán földgázszállító cég mára (január 3.) is visszaigazolta a Magyarországra szállítani kívánt földgázmennyiséget. „A szállítások jelenleg szerződésszerűen folynak”, szögezi a közlemény, nem sokkal korábban ugyanerről tájékoztatta a Világgazdaságot a fő importőr E.On Földgáz Trade Zrt. kommunikációs vezetője is.
A határnyomás pillanatnyi értéke még elmarad a szerződésben foglalttól, de folyamatosan emelkedik. Értéke 10 órakor 45 bar volt. A mára várható magyarországi földgázfogyasztás 63-64 millió köbméter. A szerződés szerinti nyomás egyébként 48 plusz/mínusz 1 bar. Tegnap délután kicsit ez alá, de még kényelmesen kezelhető szintre esett, s arról az ukrán fél előre tájékoztatta is magyar partnerét. Tegnap a Reuters szerint kisebb volt a lengyelországi nyomás is, Románia pedig már gázimportja eséséről is beszámolt. A többi vevőnél az ellátás zavartalan.
Közben az árvitába bonyolódott orosz és ukrán fél is uniós szinten szeretné rendezni a helyzetet, a válságmegbeszélést hétfőre tervezik a Reuters híre szerint. Ismert, hogy keleti szomszédunk január 1-je óta nem kap orosz gázt, mert nincs idei szerződése a mintegy 600 millió dollárnyi tartozása miatt, de eddig nem jutottak dűlőre a 2009-es gázár nagyságát illetően sem. A megállapodást nehezíti, hogy Ukrajna az eddiginél magasabb tranzitdíjat is kérne az eladó Gazpromtól. Utóbbi a tranzitvezeték megcsapolásával vádolja ukrán partnerét, amit az cáfol.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.