BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Soha nem látott képekkel nyit a Munkácsy-kiállítás a Szépművészetiben

Kevésbé ismert, ritkán vagy itthon eddig sohasem látott festményeket is láthat a nagyközönség a Szépművészeti Múzeumban a Munkácsy. Egy világsiker története című kiállításon, amely 2024 november 27-től négy hónapon át látogatható. A festő születésének 180. és halálának 125. évfordulója alkalmából nyílt nagyszabású tárlat az eddigi legátfogóbb kiállítás, amely lépésről lépésre bemutatja a gyakran éhező asztalosinasból a világ egy ideig legdrágább festőjévé vált Munkácsyt művészetén át.

Mai napig tart a Munkácsy-kultusz, töretlen az érdeklődés a legjelentősebbnek számító magyar festő képei iránt, a kiállítás is biztosan rengeteg érdeklődőt fog vonzani - mondta Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója a két nap múlva nyitó nagyszabású, több mint száz alkotást felölelő tárlat sajtóbemutatóján.

Munkácsy
Munkácsy világsikerének titka sokakat vonz majd a Szépművészetibe: már a sajtóbemutató is nagy siker volt / Fotó: Kallus György

Kettős jubileum hívta életre az eddigi legátfogóbb Munkácsy kiállítást, amelyet a festőfejedelem páratlan életútjának különleges perspektívából, nemzetközi összefüggéseken keresztül bemutatva komponáltak.

A Krisztus trilógia révén egy ideig a világ legdrágább festőművészének szentelt kiállítás Munkácsy. Egy világsiker története címen 2024. november 27-én nyit meg a látogatók előtt.

Két nappal a kiállítás megnyitása előtti sajtóbemutatón a Szépművészeti Múzeum főigazgatója már úgy nyilatkozott, hogy a páratlan kiállítás várakozásaik szerint igazi közönségsiker lesz.

Méltán, hiszen 

Munkácsy Mihály a legjelentősebb magyar festőművész, aki a világ legkeresettebb festőjévé tudott válni a gyakran éhező asztalosinasból egy-két évtized alatt. 

A most nyitó kiállítás a festő kevésbé ismert, ritkán vagy itthon eddig sohasem látott alkotásait is bemutatja a nagyközönségnek Munkácsy születésének 180. és halálának 125. évfordulója alkalmából.

A Szépművészeti Múzeum gyűjteményében őrzött alkotások mellett magángyűjteményekből, mindenekelőtt Pákh Imre magángyűjteményéből 12 jelentős Munkácsy-képet és külföldről kölcsönzött, rejtőzködő remekműveket is láthatnak az érdeklődők tavaszig.

A jubileumi kiállítás kurátora, Krasznai Réka művészettörténész a sajtóbemutatón elmondta,

  • igyekeztek újat mondani, és újszerűen bemutatni Munkácsyt,
  • nincs még egy olyan festőnk, aki olyan magasságokig vitte volna. 

Egy ideig Munkácsy volt a világ legdrágább művésze a Krisztus-trilógiának köszönhetően.

Most lépésről lépésre láthatja a látogató a hírnév kialakulását, felépülését, amiben feleségének és műkereskedőjének is oroszlánrésze volt.

A rendkívüli élményt nyújtó kiállításon láthatók a legnagyobb, mozdítható képek, a Parlamentből átszállított Honfoglalás és a Reneszánsz apoteózisa, valamint a Krisztus trilógia képei mind, közülük a Golgota életnagyságú változata is.

A Munkácsyt övező, mai napig fokozott érdeklődést tükrözi az is, hogy a Honfoglalás átszállításáról készült videót több mint 650 ezren tekintették meg az interneten mondta Baán László.

Munkácsy kiállítás
A legismertebb Munkácsy-képekkel is találkozhat a nagyközönség / Fotó: Kallus György / Világgazdaság

„Pénzintézetként nem volt közömbös történet számunkra Munkácsyé, aki tehetséges művészként, jól menedzselte magát és profi menedzserei voltak, mai szóval élve olyan tudatos karrierépítés állt mögötte, ami sokak számára példa lehet ma is”   hangsúlyozta a sajtóbemutatón Kutas István az MBH Bank kommunikációs ügyvezető igazgatója. 

Az MBH Bank magyar nagyvállalatként nagyon fontosnak tartja, hogy az egyik legjelentősebb festőművész kiállítását támogassa, ezért örömmel adta nevét a tárlathoz. 

A Munkácsy. Egy világsiker története című kiállításon több mint száz műalkotás, archív fotók, dokumentumok és kultusztárgyak segítenek még jobban megismerni az egyik leghíresebb magyar festő életét, sikereit és páratlanul gazdag életművét – összegezték a szervezők.

Munkácsy Mihály egyik festménye hatalmas meglepetésre most került elő Ausztráliából: több mint 100 milliót ér a kép

Munkácsy Mihály élethű viaszmása mellett, a Madame Tussauds Budapest Múzeumban mutatták be először Magyarországon Munkácsy Mihály egyik párizsi szalonfestményét, a Zichy Zsófiáról készült portrét. A magyar festőfejedelem alkotását egy ausztráliai magánszemély ajánlotta fel aukcióra. A korábban ismeretlen képről néhány hónap alatt kiderítették, hogy minden kétséget kizáróan eredeti.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.