Romániát sokan – tévesen – bezzegországnak tartották, miután az egy főre jutó GDP jelentősen megugrott. Ennek hátterében azonban nem a GDP száguldása, hanem a lakkosságcsökkenés állt. A román költségvetés romokban, az államadósság nő, ami magával húzza a kamatterhek emelkedését is. A román elnökválasztás a kiábrándulás jegyében zajlik: az első fordulóban egy függetlenként induló ultranacionalista jelölt, Calin Georgescu a szavazatok 23 százalékát szerezte meg.
A voksolás másnapján a román dollárkötvények teljesítettek a legrosszabbul a feltörekvő piaci versenytársak közül. A lejkötvények hozama szintén emelkedett, a BET részvényindex pedig esett, és április óta a legalacsonyabb záróérték felé tartott.
Ez egyértelműen a rendszer elleni szavazás, a nyugatbarát és a nyugatellenes nézetek közötti megosztottsággal, ami a lakosság elégedetlenségének mértékét jelzi
– mondta a Bloombergnek Cristian Pirvulescu, politikai elemző, a bukaresti Román Politikai Egyetem professzora. Az eredmény „katasztrófát jelez” a jövő heti parlamenti választásokon, mindenekelőtt a kormánypártok számára, ami valószínűleg megnehezíti a koalíciókötést – tette hozzá Pirvulescu.
Bárki is nyeri a választásokat, Románia pénzügyeinek rendbetétele kőkemény megszorításokat igényel majd, miután a járvány, a féktelen infláció, az ukrajnai háború és a kormányzati kiadások európai csúcsra duzzasztották a költségvetés hiányát, így emelkedik az államadósság, nőnek a büdzsé kamatterhei – ezzel párhuzamosan viszont befagyott a gazdasági növekedés.
A román államadósság az elkövetkező években várhatóan rekordot rekord után dönt majd meg, ami arra kényszeríti a 19 millió lakosú országot, hogy továbbra is nagy összegű hiteleket vegyen fel a helyi és a nemzetközi piacokról. Az ország hitelfelvételi költségei már most is a legmagasabbak a régióban, ami előbb-utóbb a hitelminősítők besorolásaiban is megmutatkozik.
A politikában bevételek növelésének módjáról folyó huzavona az adóbeszedés javítására és a rendszer egyszerűsítésére összpontosít. A jelenlegi átalányadó több mentességet is tartalmaz, Románia az adózásból származó költségvetési bevételek arányát tekintve elmarad az EU többi tagállamától.
Christian von Albrichsfeld, a Continental AG német autóalkatrész-gyártó romániai üzletágának vezetője a Bloombergnek nyilatkozva úgy vélte, hogy a vállalatok számára a legnagyobb probléma az, hogy a költségvetés rendbetételére irányuló erőfeszítések visszatarthatják a jövőbeli beruházásokat. Az országnak munkahelyeket kell teremtenie azokban a régiókban, ahol a multinacionális vállalatok nincsenek jelen, és ehhez pénzre van szükség – mondta.
A következő kormánynak gondoskodnia kell arról, hogy Románia versenyképes maradjon
– mondta von Albrichsfeld, aki mintegy 20 ezer alkalmazottért felel Romániában.
Románia gyorsan közeledett – legalábbis a statisztikák szerint – a nyugat-európai életszínvonalhoz, és a vásárlóerő, az egy főre jutó GDP tekintetében megelőzte az olyan uniós tagországokat, mint Görögország és Magyarország.
A statisztika azonban félrevezető, ugyanis az egy főre jutó GDP által mutatott parádés felzárkózás mögött a népességcsökkenés a fő ok. Románia népessége bő 30 év alatt 4,3 millió fővel csökkent. A román miniszterelnök szerint öt millió román külföldön dolgozik. A hazautalások gyakorlatilag lélegeztetőgépen tartják a román folyó fizetési mérleget, az ország külső egyensúlyát. Miközben Románia kiürül, a folyamat a román növekedésnek és fogyasztásnak kedvez.
Nyáron nyüzsög az ország, amikor a külföldön dolgozó románok szabadságon vannak, aztán utána meg üres
– jegyezte meg korábban lapunknak Demkó Attila, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézet, Stratégiai Jövők Program vezetője.
Hozzátette azt is, hogy a külföldön dolgozók nagy része el fog veszni az ország számára. A hazautalások már most csökkenő tendenciát mutatnak, a fiatalabb generáció végleg elszakad az országtól. Az előrejelzések szerint Románia demográfiailag az egyik leggyorsabban összeomló állam a világon, jelen folyamatok maradása esetén a 19 milliós ország 2100-ra 7,7 millió lakosúra olvadhat.
A széthullás jelei már megmutatkoznak a román gazdaságban, az elmúlt két negyedévben az ország alig kerülte el a recessziót, miközben a kormány arra kérte az Európai Bizottságot, hogy a további lejtmenet elkerülése érdekében adjon hét évet a 3 százalékos költségvetési hiánykorlát betartására.
A rendkívül vallásos és ultranacionalista Georgescu azzal kampányolt, hogy csökkenteni kell Románia importfüggőségét, támogatni kell a gazdákat, és növelni kell a hazai élelmiszer- és energiatermelést. Az ötéves ciklusra hivatalban lévő román elnök jelentős külpolitikai és biztonsági hatáskörrel rendelkezik, és képviseli az országot külföldön, míg a miniszterelnök vezeti a kormányt és felel a költségvetésért. A hivatalban lévő elnök, Klaus Iohannis egy évtized után távozik tisztségéből.
A 62 éves Georgescu egyetemi tanár és nemzetközi tanácsadó a fenntartható fejlődés területén, aki több mint egy tucat éven át dolgozott különböző ENSZ-szervezeteknek. Bár korábban a szélsőjobboldali Szövetség a Románok Uniójáért (AUR) lehetséges miniszterelnökeként is felmerült, Georgescu függetlenként indul az elnöki tisztségért. Nem számított esélyesnek, egy, a Reuters által a hónap elején végzett közvélemény-kutatás szerint a hatodik helyen állt, a megkérdezettek mindössze 5,4 százalékának támogatásával.
Georgescu Románián kívül jórészt ismeretlen, de a biztonságról és a külpolitikáról tett radikális kijelentései a tegnapi választási eredmények nyomán minden bizonnyal idegessé tették az ország európai partnereit.
Georgescu dicsérte Putyint, mondván szereti a hazáját, és azt is kijelentette, hogy közel érzi magát az orosz kultúrához.
Egy nyilatkozatában kifejtette, hogy az EU és a NATO nem képviseli Románia érdekeit. 2022-ben pedig azt nyilatkozta, hogy a dél-romániai Deveselu faluban elhelyezett amerikai rakétaelhárító pajzs Oroszországgal szemben konfrontatív, nem pedig békés, védelmi célú intézkedés. Ez gyakorlatilag megegyezik Putyin elnök érveivel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.