A Gazprom vezérigazgatója szerint Kijev az Európai Unió masszív nyomásának engedett, amikor elfogadta a sokoldalú nemzetközi bizottság létrehozására és összetételére vonatkozó javaslatot: a csoportban a korábbi orosz és német javaslatnak megfelelően a Gazprom, a Naftogaz, a két ország illetékes minisztériumai, valamint az orosz gáz legnagyobb európai vásárlóinak képviselő tevékenykednek majd.
Miller megismételte: amint aláírták az erről szóló dokumentumot és a megfigyelők megkezdik munkájukat az oroszországi és ukrajnai mérőállomásokon, lehetővé válik a gáz újbóli elindítása.
Közben a Bajorországban tárgyaló José Manuel Barroso, az EU Bizottság elnöke is bejelentette, hogy minden előfeltétel megvan az újbóli szállítások beindításához. Hangsúlyozta, hogy "az orosz kormányfő nem ellenzi, hogy az ellenőrző csoport az orosz mérőállomásokon is dolgozzon". (Kijev azt állította, hogy az orosz fél nem fogadja a megfigyelőket.) Barroso hozzátette azonban: számos probléma vonatkozásában Moszkva és Kijev még nem jutott egységes álláspontra, de az európai szállítások felújításához megvannak a feltételek.
Előzőleg Barroso Vlagyimir Putyinnal beszélt telefonon és a kormányfő sajtószolgálata szerint tájékoztatta arról, hogy megvannak az előfeltételek a szállítások felújításához, megszületett a megállapodás arról, hogy a Gazprom szakemberei is jelen lesznek a megfigyelő csoportban. Putyin is azt mondta: amint a megfigyelők elfoglalják helyüket Oroszország és Ukrajna mérőállomásinál, meindulhat a gáz Európa felé.
Mindezt megelőzően egész nap egymásnak ellentmondó hírek érkeztek arról, hogy miért nem tud létrejönni a megfigyelő csoportról szóló megállapodás: Ukrajnában azt mondták, az orosz fél nem hajlandó fogadni a megfigyelőket, Oroszországban arról beszéltek, hogy Ukrajna nem hajlandó helyt adni a csoportban az orosz szakembereknek, mert fél az ellenőrzéstől. Andris Piebalgs energiaügyi biztos titkársága már megerősítette, hogy mégis jelen lehetnek az orosz szakértők, de később egy másik uniós forrás arról tájékoztatott, hogy Kijev "egyeztet a kérdésben".
Dmitrij Medvegyev orosz elnök arra bíztatta az európai fogyasztókat, hogy az orosz félhez hasonlóan követeljenek kártérítést a viszály miatti veszteségeikért Ukrajnától. Miller viszont az elnökkel folytatott megbeszélésen leszögezte: a Gazprom kész a(z Ukrajnát elkerülő) Déli és Északi Áramlat gázvezetékek építésének gyorsítására és tervezett kapacitása megnövelésére, amennyiben a résztvevő országok ezt felvetik. Hangsúlyozta azt is, hogy az idei évre szóló beruházási terveit a válság ellenére fenntartja a monopólium. Hozzátette: az európai partnerek mellett a Gazprom rendkívüli fontosságot tulajdonít európai partnerei ellátásának, de más térségek felé is terjeszkedni szándékozik. Úgy vélte: a Gazprom globális szereplővé válik, s a jövőben Ázsia mellett Dél-Amerikába, Indiába és máshová is szállítani fog.
Az orosz gázszállításokkal összefüggő fejlemény, hogy leállt Örményország gázellátása, mivel a Grúzián áthaladó vezeték négy helyen meghibásodott. A Gazprom ugyan értetlenségének adott hangot, hogy miért kellett télen karbantartó-javító munkálatokat végezni a vezetéken, de haladéktalanul segítséget ajánlott fel Grúziának a hibák kijavításában.
Oroszország az Ukrajnával folytatott vita során többször is felhozta a grúziai szállításokat bizonyítékként arra, hogy különválasztja a gazdaságot és a politikát. Grúziába az augusztusi fegyveres konfliktustól függetlenül folyamatosan áramlott a gáz, mivel a grúz megrendelő folyamatosan fizetett, így nem volt fennakadás Örményország gázellátásában sem, s Tbiliszi éppen a napokban jelentette be, hogy felújítja a Grúziától elszakadt Dél-Oszétia gázellátását is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.