BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem lanyhuló elbocsátások

Nem csitul az elbocsátási láz Magyarországon, tegnap több mint ezerötszáz dolgozó leépítéséről érkezett hír. Tavaly október óta – a gazdasági világválságra hivatkozva – csaknem 30 ezer embert küldtek már el a hazai cégek. Az elbocsátottak egyharmada az elektronikai iparban, másik közel egyharmada az autóiparhoz kötődő vállalatoknál dolgozott. Jelentős munkaerő-veszteségeket szenvedett el a pénzügyi szektor és az építőipar is.
A tegnapi elbocsátási lista élén az amerikai Jabil konszern tiszaújvárosi gyára áll, innen kilencszáz embert tesznek utcára. Az indok szerint a vevői megrendelésekhez igazítják a foglalkoztatottak létszámát. Ezért nem hosszabbítják meg – kölcsönzött és saját állományban lévő – dolgozóik szerződését. Az elektronikai iparágat képviselő Jabil egyébként jelenleg több mint 4000 embert foglalkoztat Tiszaújvárosban, a másik gyára Szombathelyen van. A világszerte ebből a szektorból durván 40 ezer embernek mondtak fel ebben az évben.
Ugyancsak elbocsátások várhatók a szolnoki Eagle Ottawánál, egyes hírek szerint több mint 150 embert küldenek el. A munkaügyi központ nem tud a leépítésről, a cég vezetősége pedig teljes hírzárlatot rendelt el. A cég személyautókhoz készít bőr alkatrészeket, kiegészítőket.
Az autóipari válságot számos más cég is megsínyli, a Volkswagen mind a hat németországi gyárában leállította a termelést erre a hétre, és ugyancsak leállt a konszernhez tartozó Audi AG ingolstadti és neckarsulmi üzeme is. Miután az Audi Hungaria Motor Kft. a Volkswagen konszern fő motorszállítója, a vállalat is kénytelen szüneteltetni a termelést február 23–28. között, ám a cég továbbra sem tervez elbocsátásokat. A közelmúltban 1200 főt elbocsátott Magyar Suzuki február 6-án állt egy napot, és jövő pénteken lesz a következő termelésszünet. A General Motors Powertrain-Magyarország Kft. alkalmazottai január 16-tól péntekenként hol dolgoznak, hol nem. A 640 fős vállat vezetése és a szakszervezet megállapodott abban, hogy az idén bármikor el lehessen rendelni a négynapos munkahetet. Egy hónapja jelentette be a Robert Bosch csoport, hogy kétszázötven munkatársat bocsát el hatvani, autóipari termékeket gyártó üzeméből. A vállalat 2800 főállású alkalmazottal működik tovább. A Bosch csoport kecskeméti leányvállalata, az autókban használatos CD-meghajtókat gyártó Digital Disc Drives Kft. pedig elbocsátja ötszáz alkalmazottját. A termelést előreláthatólag május 15-ig folytatja a cég.
Az autók légkondicionáló berendezéseihez kompresszorokat gyártó balassagyarmati Delphi Thermal Hungary Kft. csoportos létszámcsökkentést jelentett be két hete, ám azt azóta sem hozta nyilvánosságra, hogy 700 alkalmazottja közül hányat érint az intézkedés.
A gépjárműszektorból világszinten közel 100 ezer embert küldtek el az utóbbi két hónapban.
Tegnap a Henkel konszern is bejelentette, hogy bezárja egyes ragasztógyárait, illetve rövidebb munkaidő bevezetését tervezi, ezzel a piacon érzékelhető kereslet-visszaesésre reagál a cég. Mivel a társaság Magyarországon is gyárt háztartási és ipari ragasztókat váci üzemében, kézenfekvő volt a kérdés, hogy az itteni üzemben is lesznek-e a bejelentésnek következményei. A Henkel Magyarországtól kapott információink szerint azonban a váci egységet nem érintik a gyárbezárási tervek. Kasper Rorsted, a Henkel vezérigazgatója szerint a ragasztóüzletág visszaesésének elsődleges oka – a globális tendenciáknak megfelelően – az autó- és az elektronikai ipar megrendeléseinek csökkenése. A cég egyébként nem most döntött a leépítésekről, hiszen még tavaly közölte, hogy a világszerte foglalkoztatott 53 ezer munkatársa közül háromezertől megválik. A Henkel legutóbb 2006-ban zárt be magyarországi üzemet, a szolnoki mosóporgyárat, az építőipar visszaesése miatt pedig az év folyamán a Barcson működő gyárától is meg akar válni a vállalat.

A bérköltségen spórolnak

A kelet-európai vállalatok több mint 60 százaléka tervez leépítéseket az idén, közel 75 százalékuk pedig máris csökkentette a 2009-re szánt bérkeretet. A fizetéseken leginkább a magyar, román, lengyel és bolgár cégek igyekeznek spórolni. Romániában például az eredetileg tervezett 10-15 százalék helyett már csak 5-7 százalékos béremelések várhatók az idén – idézi a Hewitt Associates felmérését a Nine O’Clock.

A cégek 29 százaléka az előléptetések elhalasztását, 25 százalékuk a vezetői bónuszok mérséklését, 4 százalékuk pedig a menedzserfizetések csökkentésének eszközét is beveti a spórolás érdekében.

A cégek 29 százaléka az előléptetések elhalasztását, 25 százalékuk a vezetői bónuszok mérséklését, 4 százalékuk pedig a menedzserfizetések csökkentésének eszközét is beveti a spórolás érdekében. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.