Az egészségügyi miniszter ma arról a 85,2 milliárd forintos, kétfordulós európai uniós pályázatról tájékoztatta a parlament egészségügyi bizottságának tagjait, amelynek első fordulójára kilenc intézmény küldte be munkáját, közülük nyolcat, feltételekkel, támogatásra javasolt a bíráló bizottság. Székely Tamás elmondta azt is, hogy eredetileg a három vidéki orvostudományi egyetemnek szánták a kiírást, amit később azzal egészítettek ki, hogy régiónként legfeljebb egy, a legnagyobb fekvőbeteg- szakellátási kapacitással rendelkező kiemelt kórház is bekerülhet a pályázók közé. Közép-Magyarország nem pályázhatott, mivel az előírások szerint itt a GDP átlaga meghaladja az Európai Unió nemzeti össztermékének 75 százalékát.
A jelentős uniós összeg felhasználásától azt várják, hogy a kórházak korszerűsítsék az ingatlanjaikat, szüntessék meg a drágán üzemeltethető, több telephelyes kórházi rendszert, korszerűsítsék a fűtési rendszert és a gyógyító osztályokat. Az invesztálással bővíthető például a költségkímélő és betegbarát egynapos sebészet, a kúraszerű ellátás. Az erőforrások, valamint a speciális ellátások koncentrálásával
A pályázók között három egyetem és hat súlyponti kórház volt, s az első forduló értékelését követően a bíráló bizottság továbbjutásra javasolta sorrendben: a nyíregyházi-, a kaposvári, a kecskeméti, a miskolci kórházat, a szegedi-, a debreceni orvostudományi egyetemet, a győri kórházat és a pécsi orvostudományi egyetemet. Ám valamennyi intézménynek ki kell egészítenie a pályázatát.
Tartaléklistára került a székesfehérvári kórház, amit az ellenzéki képviselők kifogásoltak. Csáky András (MDF) azt javasolta a bizottságnak: állásfoglalásban fogalmazzák meg, hogy szükség van az 1,1 millió ember regionális szükségleteit ellátó Közép-Dunántúlon lévő intézmény fejlesztésére is. Ezt a bizottság többsége nem támogatta, ám levélben hívja fel az érintett két miniszter figyelmét, hogy a következő pályázatoknál ezt vegyék figyelembe.
A szakminiszter bejelentette azt is, hogy e hónapban újabb uniós pályázatokat írnak ki a kisebb kórházak struktúra átalakítására, az onkológiai és a sürgősségi betegellátási osztályok fejlesztésére. A képviselők firtatták a 85,2 milliárd forintos pályázat lebonyolításának technikai részleteit is, például azt, hogy ellenőrizték-e a helyszínen, hogy a pályamunkákban szereplő céloknak megfelel-e a kórház, s, hogy kik vettek részt a bírálatokban. Kiderült, hogy éppen azért húzódott el a pályáztatás első fordulója, mert mindenkit a helyszínen ellenőriztek. A bizottság munkájában pedig szavazati joggal az NFÜ és az Egészségügyi Minisztérium képviselői - bevonva a civil szférát - vettek részt.
Vita alakult ki a bizottságban amiatt is, hogy a pécsi légimentő bázist Szekszárdra helyezik. Kaposvár képviselője szerint a város korszerű kórháza közelében, a meglévő volt katonai repülőtéren, Taszáron lenne a helye. A szakminiszter válasza szerint a taszári reptér átalakítása sem kerülne lényegesen kevesebbe a szekszárdi újnál. Elmondta azt is: mivel a hét légimentő bázisnak körülbelül 150 kilométeres körzetet kell ellátni, az országhatár közelében lévő Pécs 150 kilométerének egyik fele már nem Magyarország, ezért helyezik át Szekszárdra.
A bizottsági ülésen részt vett Varjú László gazdasági minisztériumi államtitkár, aki elmondta: a pályáztatás azért titkos, mert egymással versengő kórházak vesznek részt benne, ám a végső eredményhirdetést követően mindent a nyilvánosság elé tárnak. Arról is biztosította az egészségi bizottság tagjait, hogy 2015-ig folyamatos uniós pályáztatásra számíthat az ágazat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.