A Szurgutnyeftyegaz tulajdonszerzése a Molban sem Budapesten, sem Brüsszelben nem aratott osztatlan sikert: a tranzakció a magyar kormányt is meglepte, és a kabinet mellett - a kormányt bírálva - a Fidesz is felszólalt a Mol függetlensége érdekében, egy megfigyelő szerint az orosz konszern nem tervez ellenséges felvásárlást, "csak egy széket akar az asztalnál". A befektetők körében azonban úgy látszik tartósan pozitív az ügylet értékelése, hiszen a Mol részvények árfolyama két napja emelkedik.
Az osztrák OMV hétfőn jelentette be, hogy eladta 21,2 százalékos Mol-részesedését az orosz Szurgutnyeftyegaznak. A magyar kormány még aznap jelezte, hogy az orosz partnerével folytatott tárgyalások során soha, még informálisan sem került szóba a Molban történő tulajdonszerzés.
Megerősítette a kabinet azt is, bár nem feladata kommentálni egy tőzsdei ügyletet, ha az a jogszabályoknak megfelelően zajlik, Magyarországnak ugyanakkor az az érdeke, hogy a nemzeti olajipari vállalat megőrizze függetlenségét. (Tegyük hozzá, szó nem volt tőzsdei ügyletről - a szerk.) A kormány álláspontja nem változott a korábbi, hasonló helyzetben képviselt álláspontjához képest: nem támogatja, ha bárki ellenséges szándékkal próbál befolyást szerezni magyar stratégiai ágazatokban.
Brüsszelben is megszólaltak a vészcsengők a tranzakció miatt - írta a Financial Times. A londoni gazdasági-politikai napilap értesülése szerint az EU-bizottság energiaügyi illetékesei aggódtak, hogy az ügylet alááshatja az egységes uniós energiapolitika kialakítását célzó, éppen mostanában újjáéledő erőfeszítéseket.
Veres János pénzügyminiszter azt mondta a Financial Timesnak, hogy "ez a kereskedelmi tranzakció meglepetésként érte a magyar kormányt". A miniszter szerint Magyarország felveti az ügyet az orosz kormánynak, amint a Szurgutnyeftyegaz további részletekkel szolgál. Hozzátette: Magyarország bízik abban, hogy Oroszország továbbra is megbízható üzleti partnerként viselkedik, és eleget tesz szerződéses kötelezettségeinek.
A londoni napilapnak egy név nélkül idézett megfigyelő, "aki ismeri a helyzetet", azt mondta: a Szurgutnyeftyegaz nem akar ellenséges átvételi kísérletet indítani a Mol megszerzésére, és " belátható jövőben" nem kívánja részesedését "egy 30 százalékos küszöbszint fölé" növelni. Az illető szerint az orosz cég "csak egy széket akar az asztalnál". Az ügylettel "új világ" tárult fel előttük: az európai piac szereplőivé válnak, idézte forrását a Financial Times.
A lap szerint az 1,4 milliárd eurós vételár, amely a részesedés jelenlegi piaci értékének több mint a kétszerese, találgatásokat indított el arról, hogy a tranzakció egy "nagyobb kiterjedésű alku" része lehet.
A Kommerszant című orosz gazdasági lap azonban azt írta, hogy története során a Szurgutnyeftyegaz első ízben vásárolt profiljába vágó külföldi tulajdont , amikor megvette a két nagy európai olajfinomítóval rendelkező magyar Mol 21,2 százalékát a piaci ár kétszereséért, ám befolyása a cégnél korlátozott lesz, és Magyarországon az orosz konszernt pusztán pénzügyi befektetőnek tekintik.
Aggódik a Fidesz is, a legnagyobb ellenzéki párt szerint a Mol orosz érdekeltségbe kerülése egyértelműen ellentétes a nemzeti és az európai érdekekkel is. A "Mol-ügylet" miatt Németh Zsolt, a testület fideszes elnöke összehívta a külügyi bizottság rendkívüli ülését, mivel feltételezhetőnek tartja, hogy a magyar állam tevékeny hozzájárulásával játsszák át orosz kézre a stratégiai jelentőségű magyar vállalatot. Németh Zsolt szerint "Magyarország vagy béna kacsa, vagy Oroszország ügynöke".
A Mol árfolyama hétfőn nap közben 15 százalékkal is emelkedett, zárásra azonban nyeresége 1,81 százalékra olvadt. A befektetők pozitívan értékelték a tranzakciót, mivel esélyt látnak arra, hogy az orosz cég további részvényeket vásárol a Molban, emelve az árfolyamot. A papír ára így kedden is emelkedett, a kereskedés legnagyobb részében 7 százalék körüli mértékben, de zárásra a papír "elfáradt" 2,32 százalékkal 10.355 forintra erősödött.
A Mol tulajdonosi összetételében a tranzakciót követően a Szurgutnyeftyegaz 21,22 százalékos tulajdona mellett az OTP Bank tulajdonában van a részvények 8,40 százaléka, a CEZ 7,35 százalékot, a BNP Paribas 7,27 százalékot, az Oman Oil Company 7,00 százalékot, míg a Magnolia Finance 5,75 százalékot birtokol, 47,89 százalék közkézhányad mellett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.