BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Munkahelyteremtés adójóváírással? Drága a magyar gyakorlat

Sokba kerülnek a magyar adójóváíráshoz hasonló juttatások az állami kiadások hatékonysága szempontjából, ha a munkahelyteremtés a céljuk – állapította meg az OECD.

A világ harminc fejlett országát tömörítő agytröszt legfrissebb tanulmányában azonban azt is állítja, hogy ha a jövedelmi egyenlőtlenségek csökkentése a cél, akkor az ilyen típusú beavatkozások már hatékonyak.

Magyarország mellett további 13 OECD-tagállam nyújt a magyar adójóváíráshoz hasonló juttatást. Mint ismert, idehaza az szja-ból kap 18 százalék kedvezményt az, akinek éves jövedelme az idén nem haladja meg az 1,25 millió forintot (e felett, évi 2,762 milliós jövedelemig, csökkentett összegben érvényesíthető a jóváírás).

Az USA-ban viszont az eltartott gyermekek számától is függővé teszik az alacsony jövedelműeknek adott adó-visszatérítés mértékét. Svédországban az önkormányzatoknak fizetendő jövedelemadó-rész alól kapnak kedvezményt az alacsony keresetűek, a központi költségvetésnek fizetendő alól nem. Írországban külön szja-kedvezményt vezettek be a részmunkaidős állást vállalók számára. Hollandiában azt is figyelembe veszik a jóváírás kiszámításánál, hogy a kedvezményezett egyedülálló szülő-e. A rendszerekben az a közös, hogy adókedvezményt adnak az alacsony keresetűek számára.

Magyarországon sokan azzal védik az adójóváírás intézményét, hogy az munkára ösztönzi azokat is, akiknek enélkül nem érné meg kilépni a munkaerőpiacra. Az OECD szerint azonban vannak hatékonyabb eszközök is a foglalkoztatás növelésére az alacsony keresetűek körében. Ilyen lehet a társadalombiztosítási járulékok csökkentése vagy a munkabér állami kiegészítése az alacsony béreknél.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.