A magyarok leginkább azért tartják fontosnak a pénzügyi tudást, mert így jobban ki tudják használni a lehetőségeiket, de kevéssé szeretnének ezen a téren azért műveltek lenni, hogy a családjuknak segíteni tudjanak döntéseik meghozatalánál – erre jutott egy frissen publikált, a Corvinus bevonásával készült magyar kutatás.
„Mennyire és miért tartják fontosnak a pénzügyi tudást a magyarok?” – erre keresték a választ a Budapesti Corvinus Egyetem és az Óbudai Egyetem kutatói egy 3515 fő megkérdezésével készült, nem reprezentatív 2022-es kutatás eredményei alapján. A témának különös hangsúlyt ad, hogy a pandémia következtében sok munkahely megszűnt, emiatt azóta még fontosabbá váltak a megtakarítási döntések, a pénzügyi tudatosság.
A kapott eredmények szerint egyértelmű az összefonódás az egyéni és a pénzügyi tudatosság között: a magukat megfontoltnak tartók pénzügyileg is tudatosabbnak vallották magukat.
A megkérdezettek leginkább azért tartják fontosnak a pénzügyi tudást és műveltséget, mert így jobban ki tudják használni a pénzügyi lehetőségeiket,
valamint tudatosabb pénzügyi döntéseket tudnak hozni. A válaszadók legkevésbé azért szeretnének pénzügyileg műveltek lenni, hogy a családjuknak segíteni tudjanak pénzügyi döntéseik meghozatalánál, hogy a vagyonukat gyarapítani tudják, és magasabb hozamokat tudjanak elérni a megtakarításaik révén. Kevésbé tartják továbbá fontos tényezőnek a pénzügyi tudás révén kialakuló magabiztosságot, a bankok kampányaival szembeni ellenálló képességet, a pénzügyi termékek jobb megértését, valamint a hatékony választást a pénzügyi termékek között.
A felmérés a fiatalok pénzügyi edukációjának fontosságára is felhívja a figyelmet.
Az alap- és középfokú oktatás nagyon sokat tehetne azért, hogy a fiatalabb generációk pénzügyi tudása fejlődjön és a mostaninál magasabb szintre kerüljön. A pénzügyi műveltség másik lehetséges fejlesztési pontját a családban jelen lévő szocializáció jelentené. Az idősebb családtagoktól, felnőttektől nagyon sokat tanulhatnának a fiatalabb generáció tagjai
– emelte Bagó Péter, a Budapesti Corvinus Egyetem adjunktusa, a tanulmány egyik szerzője.
A felnőttek megtakarítási magatartása a gazdasági ciklusokat tükrözi, az általános iskolás gyerekek ugyanakkor stabilan jó eredményeket produkáltak, a középiskolások eredményei pedig évek óta kiválóak. A Pénziránytű Alapítvány pénzügyi személyiségtesztjeinek kitöltésével bárki képet kaphat arról, hogy melyek a pénzügyi erősségei, hiányosságai, egyebek mellett arról is tájékozódhat, hogy megfelelő-e a megtakarítási magatartása.
Az általánosiskolás-korú gyerekek stabilan jó eredményeket produkáltak, 86–90 százalék közötti értékekkel. A legbiztatóbb tendencia, hogy a középiskolások eredményei évek óta kiválóak, 96 százalékuk megtakarítási pontszáma minden évben magas.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.