BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

További tárgyalások az Egészségbiztosítási Alap 30 milliárdjáról

A kormány ma felhatalmazta az Egészségügyi Minisztériumot, folytasson szakmai egyeztetéseket az Egészségbiztosítási Alap 30 milliárdos megtakarításáról. Erre pénteken és a jövő hét elején kerülne sor.

A GDP és a költségvetési bevételek csökkenése miatt szükséges egy  átfogó intézkedési csomag kidolgozására. A  szaktárca a gyógyszerellátásban és a gyógyító-megelőző ellátásoknál vissza akarja szorítani az indokolatlan igénybevételt.

A gyógyító intézményekben a gyógyítási teljesítmény-volumenkorlát (tvk) megszüntetésével ezután minden teljesítmény után fizetne a biztosító. A járó-, az aktív fekvőbeteg szakellátásban és a laboratóriumi ellátás a bázisteljesítmény 70 százalékának megfelelő érték lehetne az előre meghatározott, a mainál magasabb alapdíjjal finanszírozott teljesítmény, és az azt meghaladó teljesítményeknél pedig a díj az ellátások függvényében változna, minél több beteget látnának el, annál kisebb lenne az érte járó összeg. Ám ahol legalább tíz százalékkal nőne a tvk, ott azonnali ellenőrzés lenne. A tvk bázisnak a kórházak 2008. évi jelentett, a területi ellátási kötelezettséghez szükséges teljesítményét tekintenék. Ezt az eddigi 146 ezer forintos napidíj helyett 150 ezer forinttal finanszírozná az OEP, a járóbeteg-szakellátás pedig (itt a beavatkozásokért meghatározott számú pont jár) a korábbi 1,46 forintról 1,6 forintra emelnék a pont forint értékét. A szaktárca szerint ezzel az indokolatlan ellátások visszaszorulnának, ami megtakarításokkal járna.

A gyógyszer-gazdaságossági törvény hatására ugyan egyensúly keletkezett a gyógyszerkiadásokban, de itt is vannak még tartalékok a rendszerben - állítja a szaktárca. Itt is elsődleges cél az indokolatlan gyógyszerfogyasztás csökkentése, hiszen Magyarországon évente 250 millió doboz gyógyszer fogy, ami azt jelenti, hogy mindenki havonta legalább két csomagot szed be. Tovább folytatódik a generikus program, ennek kapcsán megtakarítást remélnek olyan termékek befogadásával, amelyeknek az átlagos árszintje alacsonyabb, mint a jelenleg forgalomba lévő gyógyszereké. A tervek szerint egyszerűsödik a gyógyszerfelírás, az orvosok személyre szabott szoftvert (házi-, szakorvos) és vonalkódos receptet kapnak, így csak azokat az orvosságokat írhatják föl, amelyekre van jogosultságuk. Könnyítené a munkájukat és a betegek idejével spórolhatnának, hogy a krónikus bajokkal ritkábban kellene fölkeresni a szakorvosokat , emelnék a készítmények felírhatóságának idejét (fél évről egy évre illetve negyed évről fél évre). Várhatóak olyan intézkedések is, amelyek a támogatási kulcsokat változtatják, de elviselhető módon növelik a lakossági terheket. A változás azonban a nagyon súlyos betegségekre adott 100 százalékos támogatású gyógyszereket nem érinti. Ám ahol egy-egy szer többféle betegség kezelésére is alkalmas, ott a támogatási kulcsok változnának. A javaslat kidolgozói elismerik, hogy bár a lakossági terhek növekszenek, de ennek üteme az infláció mértékének közelében marad a tb által támogatott gyógyszerek körében.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.