A környezettel harmóniára törekvő, fenntarthatósági szempontokat is érvényesítő ingatlanfejlesztés mára üzleti előnyöket nyújtó, megkülönböztető tényezővé válik az ingatlanpiacon. A folyamat Nyugat-Európában és a tengerentúlon terjed, és bár itthon is egyre több példája akad, mind fejlesztői, mind bérlői/tulajdonosi oldalról szemléletváltásra lesz szükség az áttöréshez – erősítette meg lapunknak Baross Pál, az ING Magyarország Ingatlanfejlesztő Kft. ügyvezető igazgatója.
A szakértő hangsúlyozta: a fenntartható fejlesztés újfajta szemléletet tükröz, amelynek keretében az ingatlanfejlesztő az épület elsődleges céljain túl annak környezetével és használóival kialakuló kapcsolatára is hangsúlyt fektet. Példaként említette a társaság által fejlesztett budai bevásárlóközpontot, ahol az eredetileg az épület köré tervezett felszíni parkolókat bevitték a tömb alá, és a helyükön parkokat alakítanak ki. Tájékoztatása szerint ezekben a hetekben konkrét számításokat is végeznek arról, hogy az ennél a projektnél elkezdett környezettudatos akciósorozat mennyibe kerül és milyen eredményeket hoz.
Baross Pál két tényezővel indokolta a „zöldgondolat” elterjedését. Egyrészt az olyan nagy csoportok, mint az ING, a leányvállalatokat is ebbe az irányba tolják, másrészt az általuk fejlesztett kereskedelmi célú ingatlanok bérlői, illetve befektetésként megvásárlói eleve a szintén nagyobb európai és tengerentúli csoportok, amelyek egyre inkább elvárják, hogy a fejlesztő is hasonlóan gondolkodjon a környezetformálásról.
A bérlők számára alacsonyabb működési költséget, a lakók és használók számára pedig jobb, emberközelibb életteret jelent, míg a tulajdonosok és a fejlesztő számára nagyobb értéket, biztosabb hozamot teremt. Ez a szemlélet nem csupán az épület környezetvédelmi mutatóinak javítását jelenti, a fejlesztés során felhasznált anyagok és a kész épület hosszú élettartama, a létrejövő harmonikus, emberi élettér, az épület rehabilitációs funkciója mind-mind hozzáad az értéklánchoz. Ez a megnövelt érték azután a piacon is mind jobban érvényesíthető.
Egy fenntarthatósági szempontok alapján tervezett és épített ingatlan fejlesztési költsége kereskedelmi ingatlanok esetében megközelítőleg 5-7,5 százalékkal magasabb, mint a tradicionális ingatlan építési költsége. Lakóingatlanoknál ez az arány akár 12,5 százalék is lehet. A környezettudatos házak bérleti díjai a piaci tapasztalatok szerint 2–6 százalékkal magasabbak, mivel a beruházással a bérlők számára is fontos értéket lehet teremteni.
A szakértő úgy látja, Magyarországon öt-tíz év múlva a mostaninál sokkal részletesebben lehet kiszámítani, pontosan milyen költségszerkezet alakul ki, milyen előnyei származnak a bérlőknek. Azt már most is tudják, hogy a fenntarthatóság szemléletének megfelelően épített ingatlanok esetében az alacsonyabb energiafelhasználásából adódó megtakarítás legalább 10 százalék, de megfelelő technológiával akár az 50 százalék is elérhető. Fontos lehet még, hogy megfelelően válogassák össze a fejlesztői csapatban dolgozó mérnököket és építészeket.
„Egy átlagos kereskedelmi épületben az üzemeltetési kiadások 30 százalékát az energiaköltségek teszik ki. Ez azt jelenti, hogy a környezettudatos épületben, ahol az építési módnak köszönhetően 30 százalékkal kevesebb energiát fogyaszt a bérlő, az összes üzemeltetési költsége 9 százalékkal alacsonyabb lesz. Ha a fejlesztő a fenti többletkiadást teljes mértékben áthárítja, a bérlő számára még így is kifizetődő a környezettudatos házban területet bérelnie” – emeli ki Baross Pál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.