A tisztességtelen munkaadók világszerte mintegy nyolcmillió építési, mezőgazdasági dolgozót és háztartási dolgozót tartanak modern rabszolgasorban – adta hírül az ILO május 12-én. Az állásközvetítők készpénz-előleggel csalják lépre a kétségbeesett munkakeresőket, akikkel aztán rosszul bánnak, fizetésüket visszatartják, és különböző címeken hatalmas díjakat követelnek tőlük. Bár a jelenség Ázsiában a legelterjedtebb, világszerte létezik. Évente a becslések szerint összesen 21 milliárd dollárral rövidítik meg az elsősorban külföldről érkező munkásokat - idézi az adatokat a Humán Rent hírlevele.
A szervezet nyilatkozata úgy fogalmaz: „a küldő országokban tevékenykedő toborzók és a fogadó ország-béli munkaadók összejátszanak, hogy megfosszák a kiszolgáltatott vendégmunkásokat jogos fizetésüktől”. Az ILO szerint a modern adósrabszolgasággal állunk szemben.
Kínai dolgozók két és fél évnyi várható bérüknek megfelelő összeget fizetnek a toborzóknak, amerikai állások reményében . A külföldön dolgozó indonéz nők átlagosan fizetésük 90 százalékáról mondanak le az állásközvetítők javára, munkaidejük első öt hónapjára. Az indiai téglaégetők gyakran hitel formájában kapják meg bér-előlegüket, majd, amíg ezt nem fizetik vissza, heti hat napot, naponta tizenhat órát kell dolgozniuk.
Az ILO szerint az ehhez hasonló példák arra világítanak rá, hogy szigorúbb nemzetközi szabályozást igényel a külföldi munkaerő-közvetítők tevékenysége. A szervezet szerint világszerte 12,3 millióan végeznek valamilyen kényszerből munkát. Ebből 4,2 millióan szexuális szolgáltatásokat nyújtanak, 8,1 millióan pedig az építőiparban, a mezőgazdaságban vagy az ipari termelésben dolgoznak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.