Ez azonban mindenképpen csak átmeneti intézkedés lehet, feltéve, hogy a mindenkori kormányzat nem kérdőjelezi meg az egészséges életmódot és hosszú távú egészségmegőrzést ösztönző adózási gesztusok stratégiai jelentőségét – fejti ki Rajné Adamecz Ildikó a BDO Forte könyvvizsgáló, adó- és pénzügyi tanácsadó cég partnere, a 2009-2010-es tervezett adóváltozások e héten esedékes országgyűlési zárószavazása kapcsán.
Az Országgyűlés gazdasági bizottsága által benyújtott és a költségvetési bizottsága által is támogatott módosító indítvány elfogadása esetén 2010-től az egészségpénztári munkáltatói befizetések a minimálbér harminc százalékáig, a nyugdíjpénztári befizetések pedig a minimálbér feléig adóznak majd 25 százalékos kulccsal.
„A kedvezményes körön kívül rekedt munkáltatói befizetések az összevonandó jövedelmek körébe kerülnek, ezek kulcsai várhatóan az éves adótáblához igazodnak majd.” – emeli ki Szolnoki Béla, a BDO Forte adótanácsadó partnere.
„Mivel az egészségpénztári befizetések tavalyi, mintegy 40 milliárd forintos bevételének 80-90 százaléka a munkáltatóktól származott – amelyek 2010-től 25 százalékos adóteherrel növelt összeget kénytelenek megfizetni – a jövő évtől érvényesülő adóhatás és a pénzügyi válság következményei miatt nagyságrendi, legalább 30 százalékos mértékű visszaesésre számítunk a szektorban.” – teszi hozzá a szakember.
Az adóváltozások kapcsán pozitívumként emeli ki Szolnoki Béla a kereskedelmi szálláshelyek esetében júliustól lefelé módosuló áfakulcsot: „Ennek 18 százalékra történő csökkentése feltehetően pozitív hatással jár majd, bár hozzátartozik a teljességhez, hogy a cafetéria adózási korlátozását a belföldi szállodaipar is megérzi, mivel az egyik jelentős piaci szegmens innen kerül ki. A kedvezményes áfakulccsal a tervek szerint mintegy 10 milliárd forinttal jár jobban a turisztikai szakma, bár ennél nem számolnak az üdülési csekkekre vonatkozó adóváltozásokkal és ezek hatásaival.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.