BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megszűnik a különadó?

Hamarosan a kormány elé kerül a gyógyszeripar fejlesztését célzó, jelenleg államigazgatási eljárás alatt lévő stratégiatervezet – mondta tegnap egy szakmai tanácskozáson Bakács András, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium főosztályvezetője.

 Utalt arra is, hogy rövidesen „rehabilitálják” a gyógyszercégeket a 2006-ban kivetett 12 százalékos különadó miatt.

Ezt az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) által támogatott orvosságok forgalma után kell befizetniük az Egészségbiztosítási Alapba.

A különadó ellentételezéseként azt javasolják, hogy a hazánkban k+f tevékenységet végző gyógyszercégek az erre fordított összeg 20 százalékát írhassák le.

Tavaly megközelítette a 33 milliárdot ez a speciális adó. Mint azt Buzás László, a Magyarországi Gyógy-szergyártók Országos Szövetségének igazgatója mondta: a 12 százalékos speciális adó mellett sújtja őket az orvoslátogatók után kivetett évi 5 millió forint is. Azt a gazdasági tárca is elismeri: a többletpénzelvonás visszafogta az ágazat k+f tevékenységét.

Együtt

Az előterjesztők a biotechnológiai kutatások és a gyógyszergyártás egymásra épülését tartják fontosnak.

Úgy tartják: a jogszabályalkotásokat hatásvizsgálatoknak kell megelőzniük, s az egészség- és a fiskális politika mellett az iparág nemzetgazdasági hatását is figyelembe kell venni.Ez is indokolja a kiváló tudományos tevékenységet folytató ágazat helyzetbe hozását. Tartani lehet attól, hogy nemcsak a tudás, de a hazai gyártók is elvándorolnak az országból a vonzóbb ázsiai országokba.

Szolyák Tamás, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke elégedetten nyugtázta: a kormány elé kerülő anyag nem tesz különbséget a szerint, hogy a cégek székhelye hol van. Így adókedvezményt kapnának a náluk k+f tevékenységet végző multinacionális gyógyszertársaságok is, amelyeknek ezután vonzóbb lehet a magyarországi klinikai kutatásokban való részvétel.

Úgy tartják: a jogszabályalkotásokat hatásvizsgálatoknak kell megelőzniük, s az egészség- és a fiskális politika mellett az iparág nemzetgazdasági hatását is figyelembe kell venni. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.