Egy harmadával nőtt közbeszerzések eljárások értéke 2009. első félévében, a tavalyi év hasonló időszakához viszonyítva – közölte Berényi Lajos, a Közbeszerzési Tanács elnöke.
Idén januártól júliusig 752 milliárd forint értékű közbeszerzést hirdettek meg szinte ugyanannyi eljárás során, az egy ügyletre eső összeg 422,8 millió forintra növekedett.
Az értéknövekedés elsősorban az építési beruházások emelkedésének volt köszönhető, az összes közbeszerzés 46,6 százalékát kitéve, ami 12 százalékos növekedést jelent a tavalyi hasonló időszakhoz képest. Ez az arány a második félévben tovább gyarapodhat a kormány gazdaságélénkítő beruházásai miatt. A szolgáltatások aránya 36,4 százalék volt, ami 42 százalékos növekedést jelent. Az árubeszerzések összértéke több mint felével esett vissza, 16,7 százalékos részesedéssel.
Az idei félévben igen rapszodikusan alakultak az ügyletek összegei. Januárban és februárban 221,5, illetve 234,35 milliárd forint volt a közbeszerzések értékei, míg márciusban ez az összeg 46,63 milliárdra, majd áprilisban 14 milliárd forintra csökkent. Májusban, és júniusban viszont már mindkét esetben meghaladta a 100 milliárd forintot.
A Közbeszerzési Tanács elnöke szerint az ingadozás annak köszönhető, hogy április első napján lépett hatályba a közbeszerzési törvény módosítása, ezért az ajánlatkérők igyekeztek előre hozni a kiírásokat. Az új szabályok miatt nagyobb az eljárások nyilvánossága, és több munkával jár az értékelés.
Berényi kifogásolta, hogy a tárgyalásos közbeszerzések száma minimálisan csökkent, míg az értékük 43 százalékról 52 százalékra emelkedett. „Ez különösen az uniós támogatással megvalósuló beszerzéseknél veszélyes, mivel az EU nem pártolja a nem nyilvános tendereket, mert emiatt sérülhet a verseny” – hangoztatta az elnök. Szerinte azok választják ezt a megoldást, akik nem tudják pontosan mit akarnak, ezért a tárgyalásos fordulók során alakítják ki pontos igényüket, szemben a nyílt eljárással, amelynél utólag nem lehet belenyúlni a kiírásba.
Berényi úgy véli az idén a recesszió hatására nőni fog az uniós támogatású kiírások részaránya. A közbeszerzések értékében csaknem kétharmaddal növelték részesedésüket a közszolgáltatók, a központi költségvetési szervek súlya csökkent, az önkormányzatoké viszont növekedett.
A Közbeszerzési Döntőbizottságot ebben az elmúlt félévben 337 jogorvoslati eljárásól értesítették. A kiszabott bírság összege 90 millió forint volt, ami csökkent a korábbiakhoz képest. A jogszabályváltozások miatt ugyanis már nem lehet szerződést kötni a jogorvoslat lezárultáig, így több korábbi bírságolási ok már megszűnt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.