A 73,4 milliárd forint, amit a kutatás szerint tavaly hálapénzként kifizettünk, nagyságrendileg a tíz százaléka annak, amit az állam összesen egy évben biztosít a háziorvos-, a járóbeteg- és a kórházi ellátásra - közölte az MR1-Kossuth Rádió.
A hálapénz összege egyébként nagyon eltérő lehet, a legkisebb összeg, amit a megkérdezettek a kórházi orvosoknak adtak, ezer forint, a legnagyobb pedig 500 ezer. A leggyakoribb összeg húszezer forint. Azt nem rangsorolták a kutatók, hogy milyen típusú műtétekre, ellátásokra szokták a legtöbbet fizetni a betegek, de korábbi elemzésekből az tudható, hogy a szülészet áll az élvonalban.
Elsősorban az anyagi helyzettől függ az, hogy ki mennyit fizet. Nincs különbség aszerint, hogy valaki nagyobb városban, a fővárosban vagy vidéken él. A kutatók rákérdeztek arra is, hogy az emberek miért fizetnek hálapénzt.
A válaszadók fele elsősorban a kórházban érzi nagyon kiszolgáltatottnak magát, és úgy látja, hogy nem is jutna megfelelő színvonalú szolgáltatáshoz a boríték nélkül. Ennek megfelelően a betegek a kórházi orvosoknak fizetik a legtöbb pénzt. Egy ember átlagosan 28 ezer forintot hagy a kórházi doktorok zsebében, míg a háziorvosoknak „csak” hatezer forint pluszt fizetnek.
A kutatásban kétezer ember vett részt, és az eredményeket a felmérést végzők minden döntéshozóhoz eljuttatják majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.