A kórházzal rendelkező települések évek óta keresik, miként lehetnének úrrá a problémákon. A legkézenfekvőbb megoldás a magánosítás volt; Hatvan az országban az elsők között privatizálta a szolgáltatást, s ez akkor megfelelő döntésnek tűnt.
Olyannyira, hogy a szocialista többségű városvezetés a 2006-os helyhatósági választásokat alig néhány héttel megelőzően is meg merte lépni, mégis magabiztos győzelmet arattak a voksolás során. Idén azonban a működtető HospInvest Zrt. becsődölt, s a gyógyintézmény visszakerült az önkormányzathoz - írta a heol.hu
A képviselő-testület ezt követően úgy határozott, hogy ideiglenesen a Hatvani Városgazdálkodási Nonprofit Zrt. látja el a működtetést, egészen addig, amíg nyílt közbeszerzési eljárás keretében nem sikerül tőkeerős szakmai befektetőt találni. Ki is írták a konzorciumi pályázatot, akadtak is érdeklődők – hazaiak és külföldiek egyaránt –, amelyek közül kettő a tendert is megvásárolta, de végül utóbbiak is letettek az üzletről. A hivatalos álláspont ekkor még az volt, hogy megismétlik az eljárást, mivel hosszú távon az önkormányzat nem képes biztosítani a szükséges anyagiakat.
A napokban azonban változott a helyzet. Érsek Zsolt polgármester elmondta: a következő önkormányzati választásokig már nem írnak ki új pályázatot, hogy a 2010-ben megalakuló új képviselő-testület dönthessen a továbbiakról. Erre azért van mód, mert ésszerű gazdálkodással sikerült annyira leszorítani az intézmény költségvetését, hogy a városnak immár „csak” havi 10–15 millióval kell kiegészítenie az állami normatívát. Ezt a tartalékkeretből még finanszírozni tudja az önkormányzat - közölte összeállításában a heol.hu.
A polgármester ugyanakkor – mint mondta – jövőképet is szeretne adni a kórháznak. Már dolgoznak a koncepció kialakításán, s a munkába bevonták Kató Gábort is, aki korábban számos intézmény pénzügyeit rendbe tette. Nem lesz könnyű a feladat, tekintve, hogy ma már mindenki elismeri: túl nagy a kórház nem csak a városnak, hanem az egész körzetnek is. A polgármester annak idején – országgyűlési képviselőként – minden követ megmozgatott a lehető legmagasabb ágyszámért, ám a ezek most kihasználatlanok. A nyolcemeletes épület alig három szintjén zajlik gyógyító tevékenység – mutatott rá Érsek.
Ráadásul a kórház épülete kétségbeejtő állapotban van, évek óta tervezik a tatarozást, de a többmilliárdos beruházásra a jelenlegi helyzetben aligha nyílik lehetőség. Egyre többet hallani azt a vélekedést, hogy a gyógyító tevékenységhez kisebb kórház is elegendő lenne. Az is felvetődött, hogy a mostani épületet el kellene bontani, mivel többe kerülne a lassan halaszthatatlanná váló felújítása – amire, mint írtuk, nincs is remény –, mint egy ésszerűbben működtethető gyógyintézmény létesítése. Utóbbi helyet kaphatna egy vadonatúj épületben, de vannak, akik szerint akár a nővérszállóban is. Mindez a szakrendelővel együtt biztosítaná a betegellátást – állítják többen.
Mások szerint viszont a jelenlegi állapotok lehetőség szerinti javítása lenne a célravezetőbb. Hogy végül mely szemlélet diadalmaskodik, egyelőre nem tudható. Mi több, még csak nem is sejthető.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.