BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Néhányan már optimisták

Mikor lesz már megint növekedés? – kérdezhetik manapság a fejlesztők és bérbeadók az üzleti célú ingatlanpiacon, különösen az irodai ágazatban. A válasz most egyértelmű: nem az idén és jövőre is csak az év vége felé, de leginkább 2011-től. A legtöbb szakértő inkább óvatos realista, mint álmodozó optimista, a fejlesztők pedig csak a megkötött ügyletekkel állnak elő, és nem sejtetik azt, ha még nincs pecsét rajta – mint korábban.

Ezt a helyzetértékelést kiválóan alátámasztják a legfrissebb kutatói elemzések. Az Ecostat szerint az ingatlanberuházók konjunktúraindexe 2009 márciusában 13, az év júniusában további 3,6 százalékponttal csökkent. Az év első hat hónapjában összesen 16,6 százalékponttal esett, az év harmadik negyedévében viszont 6,73 százalékponttal erősödött. A mostani 23,9 százalékos beruházási konjunktúraindex a 2001-től mért második legalacsonyabb értéket mutatja. „A beruházói optimizmus még nem igazán a jelentős mértékű beruházásokról ad számot, csak azt fejezi ki, hogy már kevésbé peszszimisták az ingatlanberuházó cégek, mint három, illetve hat hónappal ezelőtt voltak” – fogalmazott az intézet.

Utalt rá, hogy a beruházó vállalatok szerint a következő fél évben a főváros nem zöldövezeti részén található irodák lesznek a legnagyobb, de a korábbinál alacsonyabb mértékben kihasználva. A várakozások szerint továbbra is a főváros zöldövezeti és nem zöldövezeti részein található logisztikai ingatlanok kihasználtságát várják a legjobbnak.

Jól rímel erre a meglátásra a Budapesti Ingatlan-tanácsadók Egyeztető Fórumának (melynek tagjai: CB Richard Ellis, Colliers International, Cushman & Wakefield, DTZ, és Jones Lang LaSalle) most kiadott összefoglalója.

E szerint összesen 47 663 m2 irodaterületet adtak bérbe július 1. és szeptember 30. között, ez 2006 második negyedéve óta a legalacsonyabb érték, és jelentős, 60 százalékos csökkenést mutat az előző negyedévhez képest. A múlt negyedévben a teljes bérbeadás 51 százalékos szerződéshosszabbításból, 37 százalék meglévő épületekre vonatkozó új szerződésekből, 11 százalék a meglévő területek növeléséből tevődött össze, és még az egy százalékot sem érték el az előbérleti szerződések. A gazdasági válság által felerősített piaci folyamatoknak köszönhetően a szerződéshosszabbítások száma folyamatosan nő, és 2009 első negyedéve óta a bérleti szerződések legnagyobb részét alkotják.

Az ötök rámutattak, hogy az öt legnagyobb bérleti tranzakcióból az első négy szerződéshosszabbítás volt. A legnagyobb szerződésmegújítás a Tatáé volt a Science Parkban (5730 m2), a Deloitte-é az Park Átriumban (4871 m2), a Roche maradt a Terraparkban (3141 m2) és a Novartis újratárgyalta bérletét a Bartók Házban (2510 m2). A legnagyobb új szerződést egy gyógyszerészeti cég kötötte 1618 m2-re a Dorottya Udvarban.

A budapesti piacon az elmúlt negyedévben 118 482 m2 modern irodaterületet adtak át, így a teljes állomány szeptember végére elérte a 2 334 100 m2-t. Az átadott épületek közül a legnagyobbak a Madarász irodapark első üteme (16 822 m2), az Infopark E (16 250 m2), az IP West utolsó ütemei (13 974 m2) és a Capital Square II. fázisa (10 541 m2). VG

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.