Ugyanakkor hazánkban, értéket tekintve 1,2 százalékkal nőtt a bolti forgalom a harmadik negyedévben, a múlt évi hasonló időszakkal szemben. Viszont mennyiségben 2,9 százalékkal csökkent. A mutatók kedvezőtlenül alakultak, az első két negyedévvel összehasonlítva. A mennyiségi eladással súlyozott fogyasztói átlagár 4,1 százalékkal emelkedett.
Mindehhez hozzájárul, hogy egyre nagyobb arányban vásárolunk importált élelmiszereket.
A huszonegy vizsgált, fejlett országot tekintve, a harmadik negyedévben átlagosan 2,4 százalékkal emelkedett az élelmiszer-kiskereskedelem forgalma értékben. Ez az elmúlt tizennyolc hónap legalacsonyabb mutatója – állapítja meg Jean-Jacques Vandenheede, a Nielsen európai igazgatója. - Csökken az infláció is, amely átlagosan mindössze 1,3 százalék idén július-szeptemberben. Az infláció mértéke megfeleződött az idei második negyedévhez képest. Sőt, tíz országban deflációt regisztráltunk, azaz csökkentek az átlagárak. Például Portugáliában az átlagárak 5 százalékkal alacsonyabbak, mint egy évvel korábban
Ugyanakkor Európában, a harmadik negyedév során mennyiségben 1 százalékkal több élelmiszert, háztartási vegyiárut és kozmetikumot adtak el, mint a tavalyi hasonló időszakban. A második negyedév növekedési rátája ennél nagyobb volt, 1,9 százalékos. Figyelemre méltó, hogy földrészünkön még mindig kedvezőbb a növekedés üteme, mint Észak-Amerikában.
Vegyes képet mutatnak az öt nagy nyugat-európai piac (Franciaország, Nagy-Britannia, Németország, Olaszország és Spanyolország) trendjei. Olaszországban és Németországban csökkentek az átlagárok, s a mennyiségben mért forgalom is. Mennyiségben többet adtak el viszont Franciaországban, Nagy-Britanniában és Spanyolországban. – mutat rá a Nielsen szakértője.
Néhány közép- és kelet-európai országban elmaradtak a várakozásoktól a harmadik negyedév trendjei. Például Szlovákiában 4 százalékkal csökkentek az átlagárak, Csehországban pedig 2-vel, a tavalyi hasonló időszakhoz képest. Ennek ellenére a mennyiségben mért bolti eladás mindkét országban csökkent. Ráadásul az árak zuhanása az élelmiszer-biztonságot is veszélybe sodorhatja.
Az élelmiszer-kiskereskedelem forgalma a harmadik negyedévben, mennyiséget tekintve a huszonegy közül a következő országokban csökkent, a tavalyi hetedik-kilencedik hónaphoz képest: Írország (4 százalék), Csehország, Magyarország, Szlovákia, (3-3), Finnország, Görögország (2-2), Dánia, Németország és Olaszország (1-1).
Az eltérő harmadik negyedévi trendek miatt a piacok egy részében óvatos optimizmussal lehet a közeljövőbe tekinteni, állapítja meg a Nielsen elemzése. Más piacokon remélhető, hogy a harmadik negyedév vártnál kedvezőtlenebb mutatói csak átmeneti trendet jeleznek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.