A világ legnagyobb teaültetvény tulajdonosa, a McLeod Russel India Ltd. cég vezetője szerint az idén áprilisban tetőzhet a hiány, és akkorra eléri a 130 millió kologrammot, míg tavaly szeptemberben még 110 milliós hiányra számítottak. Tavaly az előzetes becslések szerint 100 millió kilogrammal volt kevesebb a termelés a fogyasztásnál, elsősorban amiatt, hogy a fő teatermelő országokban - Kenyában, Srí Lankán és Indiában - 9-12 százalék közötti mértékben szárazság csökkentette a termést.
Bár azóta mindhárom országban újra fellendülőben van a termelés, nincsenek meg a szükséges anyagi eszközeik a további bővítésre, miközben a fogyasztás erőteljesen növekszik: nemcsak a termelő országokban, hanem például a Közel-Keleten, Pakisztánban, Egyiptomban, de a már "érett" piacokon - egyebek mellett Nagy-Britanniában és Írországban - is.
Az árak az idén tovább emelkedhetnek, miután tavaly már amúgy is rekordot döntöttek a nagy tea aukciós központokban. A világ legnagyobbjainak számító aukciókat lebonyolító Africa Tea Brokers Ltd. december utolsó hetében azt közölte, hogy a kenyai Mombasában tartott, a világ legnagyobbjának számító aukción kilogrammonként 3,12 dollárig ment fel a tea ára, míg 2008-ban az átlagár 1,80 dollár körül volt.
A csúcskategóriának számító indiai Assam tea ára például tavaly 50 százalékkal emelkedett, kilónként 2,81 dollárra.
Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezetének, a FAO-nak az adatai szerint 2006-ban 3,6 millió tonna volt a világ teatermelése, és 3,4 millió tonna a fogyasztás, akkor az átlagár kilónként 1,6 dollár körül alakult.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.