BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fürdőügyi törvénysértés?

Mulasztásos törvénysértést követett el az egészségügyi tárca, mivel 2008 decembere óta nem hirdeti ki a gyógyfürdő-szolgáltatások új árait – jelentette ki a Világgazdaságnak Ákoshegyi György, a Magyar Fürdőszövetség főtitkára. Ezért 2006 óta változatlan a szolgáltatásaik árához nyújtott társadalombiztosítási támogatás, így jelentősen nő a fürdők vesztesége.

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral (OEP) négy éve kialkudott ár ugyanis alig éri el a szolgáltatások önköltségét, a legtöbb kezelési fajtánál pedig meg sem közelíti azt; az árak 75, 50, 35 százalékát fizeti csak meg a biztosító – állítja a főtitkár.
Az egészségügyi tárca sajtóosztálya kérdésünkre levélben közölte: „A gazdasági világválság nem kímélte Magyarországot sem, így az Egészségbiztosítási Alap helyzete miatt az új árak érvényesítésére nem volt lehetőség.”

Az OEP illetékese szerint azonban ez nem akadálya a fürdők áremelésének, hiszen a szolgáltatásaik szabadárasak. Nem vitatja ezt a főtitkár, ám nem srófolhatják tovább a betegektől kért díjat – mondja. Példaként az orvosi gyógymasszázst említi: az OEP az országos fürdőkben alkalmazott 4000 forinthoz csupán 882 forintos támogatás ad, a fürdők pedig 200–500 forint közötti kiegészítést kérnek a betegektől. Sok idős, krónikus beteg ezt sem tudja megfizetni, így azt tapasztalják, hogy egyre többen fordítanak hátat a gyógyfürdőknek. Pedig a legjobb rehabilitációt ott kapnák, mellékhatások nélkül – állítja a főtitkár.

Az OEP-pel szerződött 166 fürdő elvileg szerződést bonthatna, de a főtitkár szerint ezt üzleti és egészségpolitikai okokból sem teszik meg. Viszont egyre több helyen szüntetik meg a legveszteségesebb kezeléseket, így azokért a beutalt betegeknek távolabbi helyekre kell utazni, ám az utazás költsége a biztosítót terheli.
A nagy gyógyfürdőknek egyébként a turizmusból származó bevételeikből sikerül kigazdálkodni az OEP-szolgáltatásokon elveszett pénzt, ám a kicsik bajban vannak. Szerencsére közel száz százalékuk önkormányzati tulajdonban van, így egyelőre a tulajdonosok pótolják a veszteségeiket, nem tudni, meddig bírják – mondja a főtitkár.
Tavaly egyébként 4 milliárd forintot fordított az OEP a gyógyfürdő-ellátások finanszírozására, az idei költségvetési előirányzat 3,8 milliárd. Ám a kassza felülről nyitott, így nem fordulhat elő, hogy akinek szüksége van az ellátásra, pénzhiány miatt nem veheti azt igénybe – állítja a biztosító.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.