Az évi 500 milliárd köbméteres európai gázimportnak a hat százalékát biztosítaná a vezeték, amelynek rendeltetése az orosz gázszállítástól való európai függőség csökkentése volna - idézte a Wirtschaftsblatt Roland Götzöt, a Berlini Szabadegyetem Kelet-Európa Intézetének professzorát.
Götz szerint nehéz előre jelezni, hogyan alakul a tagállamok gázszükséglete a jövőben. Ezt a klímavédelmi célok, a gazdasági növekedés és a kőolaj ára is befolyásolják.
Gerhard Mangott innsbrucki politológus szerint jelenleg éppen túl sok a rendelkezésre álló földgáz. "Egyes szakértők egyenesen földgáz-tengerről beszélnek" - mondta a lapnak. Ennek egyik oka, hogy a gazdasági válság miatt csökkent az ipar gázfelhasználása. Csökkent az Oroszországból importált gáz aránya is, az 1990-es 75 százalékról 41 százalékra. Ma Oroszország 135 milliárd köbmétert exportál az EU-ba, ennek a Nabuccóban szállított mennyiség a 23 százalékát tenné ki.
A közép-ázsiai országokkal, mint tervezett partnerekkel az EU nem tökéletesen demokratikus országokkal száll egy csónakba. Emellett néhány ország már régóta körülnézett más partnerek után, folyamatban van egy Üzbegisztánból és Kazahsztánból Kínába tartó gázvezeték építése. A közép-ázsiai országoknak rendelkezésére állnak alternatív útvonalak, s ezzel a jövőben nyomást tudnak gyakorolni - vélekedett Mangott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.