Magyarország korábbi berlini részvételével, továbbá a magyar áruk minőségével érdemelte ki a meghívást, ami óriási lehetőség. A megnyitó ünnepség is alapvetően Magyarországról szólt, a magyar élelmiszeripar most Európa centrumába került - emelte ki szombaton Gráf József magyar földművelésügyi miniszter , utalva arra: az eddigi ittlétnek és a magyar áruk minőségének köszönhető a partnerországi meghívás.
A magyar mezőgazdaság helyzetéről szólva Gráf emlékeztetett arra, hogy az Európai Unióba való belépésünk kapcsán Magyarországon nagy paradigmaváltásra került sor. A magyar agrárium feletti nemzetállami védőernyő a belépéssel megszűnt, és az ország egy óriási piacon versenyhelyzetbe került. Az első időszak rendkívül nehéz volt a magyar mezőgazdaság, illetve élelmiszeripar számára, most azonban már a többi európai tagállam teljes jogú vetélytársai vagyunk - fogalmazott Gráf József.
A magyar élelmiszerek Európa legbiztonságosabb élelmiszerei közé tartoznak - jelentette ki a miniszter, hozzátéve: mindez nem azt jelenti, hogy teljes mértékben hiba nélkül dolgozunk, de általánosan elismert a magyar élelmiszerbiztonság egész Európában. A magyar termelési költségek magasabbak, mint általában az európai költségek, amit többek között magyaráz, hogy a magyar élelmiszer külföldön nagyon komoly minőségi követelményeket teremt, míg riválisainknál az európai szabályozás lényegen gyengébb ezen a területen - fűzte hozzá Gráf József, hangsúlyozva, hogy az állandó jó minőséget az európai piac is értékeli.
A miniszter az MTI-nek megerősítette, hogy a génkezelt termékekkel kapcsolatban Magyarország álláspontja konzervatív. Köztermesztésben Magyarországon nem lehet génkezelt termékeket előállítani - jelentette ki Gráf József, utalva arra, hogy kisparcellás, egyetemek által ellenőrzött kísérletek ugyanakkor folynak. "Nem tartjuk eleve ördögtől valónak ezt a területet, de amíg nem győződünk meg ennek teljes biztonságáról, addig Magyarország a köztermesztést nem engedélyezi" - hangsúlyozta a földművelésügyi miniszter.
Gráf József utalt arra, hogy a klímaváltozás elleni harc a berlini Grüne Wochén is kiemelt feladat. Magyarországon is érezzük a szélsőséges időjárási változásokat, de erre Európának együtt kell felkészülnie - jelentette ki.
A magyar agrárdiplomácia tevékenységével kapcsolatban a miniszter azt emelte ki: Magyarország a 2004-es uniós csatlakozás óta eltel időszakban felnőtt a 2011 első félévében esedékes európai uniós soros elnökség ellátásából fakadó feladatokhoz. "Magyarország minden javaslatát komolyan veszik az Európai Bizottságban" - utalt rá a miniszter, hangsúlyozva azt is: az új kihívásokra - köztük a klímaváltozásra - alaposan fel kell készülni. "Csupa olyan területről van szó, amelyeken megéri a pénzbefektetés és az emberi tudás fejlesztése" - fogalmazott a miniszter.
Gráf József megerősítette, hogy a klímaváltozás elleni harc elősegítése a 2011 első felében esedékes a magyar uniós elnökség legfőbb feladata lesz. Mintegy 75-80 mezőgazdasági szakértő már jó ideje készül az uniós elnökségből faladó feladatok ellátására, és szakmai gyakorlatot végez azokban az országokban, amelyek korábban töltötték be az elnöki tisztet - hangsúlyozta Gráf József, utalva arra, hogy "humán oldalról is rendben leszünk."
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.