A szállítások áprilisban szakadtak meg, egy a Közép-Ázsia-Központ gázvezeték türkmenisztáni szakaszán bekövetkezett kisebb robbanás ürügyén. A keletkezett károkat napok alatt kijavították, de akkor kiderült, hogy a Gazprom 95 százalékkal csökkentette az átvételt, majd a türkmén fél végleg leállította a szállítást. A Gazprom akkori döntésének oka az volt, hogy korábban igen magas - közel európai - árra szerződött Türkmenisztánnal, de közben csökkent a földgáz ára és az európai fogyasztás is.
Oroszország korábban teljes egészében átvette a türkmenisztáni gázból azt a mennyiséget, amelyet a legnagyobb közép-ázsiai gázkitermelő exportra szánt, méghozzá igen olcsó áron. Ezzel a Gazprom több legyet ütött egy csapásra: haszonnal adta tovább a türkmenisztáni földgázt, s megakadályozta, hogy a volt szovjet köztársaság máshová is szállítson, például hogy elkötelezze magát a tervezett Nabucco vezeték mellett, amely a térségből Oroszország elkerülésével szállítana gázt Európába.
Türkmenisztán azonban már április előtt hozzálátott a gázexport irányainak diverzifikálásához: január elején helyezték üzembe a Türkmenisztán-Irán gázvezeték második csövét, így ezen a vezetéken Asgabat már évi 20 milliárd köbméter gázt áramoltat majd Iránba; decemberben nyitották meg igen ünnepélyes külsőségek között a Türkmenisztán-Kína vezetéket, amely kínai hitel igénybe vételével épült, s amelyen a 30 évre kötött szerződés értelmében Türkmenisztán évi 40 milliárd köbméter földgázt szállít Kínába.
Az orosz-türkmén gázszállítások felújításáról folyamatosak voltak a tárgyalások, s egyre magasabb beosztású orosz tisztségviselők tárgyaltak Asgabatban. A Gazprom célja az volt, hogy vagy az árat csökkentsék, vagy az átvett mennyiséget. Számos derűlátó, nyilatkozat után végül Dmitrij Medvegyev orosz államfő nemrég tett asgabati látogatásán született megállapodás: amennyire tudható, Oroszország európai áron, de a korábbinál csekélyebb mennyiséget, több mint 50 milliárd köbméter helyett évi 30 milliárd köbmétert vásárol.
A Nabucco vonatkozásában Asgabat még nem vállalt egyértelmű kötelezettséget, de Annamamed Mamedov, Türkmenisztán bakui nagykövete éppen pénteken szögezte le egy sajtóértekezleten: országa számos energiahordozó-szállítási lehetőség, ezen belül a Nabucco gázvezeték-projekt iránt is érdeklődik, mert fő prioritása továbbra is az export diverzifikálása, de energiahordozóit a határon adja el.
Türkmenisztán Oroszország legnagyobb közép-ázsiai gázszállítója, és a volt szovjet tagköztársaságok közül Oroszország után a legnagyobb gázvagyonnal rendelkezik. Ezt maga több mint 20 ezer milliárd köbméterre becsüli, de szakértők kétlik az adatot. Saját adatai szerint 2009-re 75 milliárd köbméter kitermelését és 51 milliárd köbméter oroszországi exportját tervezte.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.