BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A stabilizáció éve jöhet az ipari ingatlanpiacon

A Colliers International budapesti irodája megjelentette legfrissebb, az ipari ingatlanpiacra vonatkozó részletes piaci elemzését.

„Míg 2008 a rekordok évét jelentette a budapesti ipari ingatlan piacon, addig 2009 az alkalmazkodás évének volt tekinthető, a piaci dinamika jelentősen lassult. 2010 már a stabilizáció éve lehet, a piac egy egyensúlyi irányba mozdulhat el.” – hívta fel a figyelmet Beck Tamás, a Colliers International ipari ingatlan üzletágának igazgatója.

Az erőteljesnek tűnő fejlesztői aktivitás mögött (181 000 m2) jelentős részben még 2008-ban megkezdett, 2009-re áthúzódó fejlesztések álltak (110 000 m2). A fejlesztések túlnyomó része spekulatív célú, és évente továbbra is csak egy-két testre szabott ipari ingatlanra érkezik megrendelés.

Az üresedési ráta elemzése kapcsán Beck Tamás kiemelte: „Az üres területek markánsabban jelennek meg a spekulatív piacon (23 %), mint az igényeknek megfelelően megépített, hosszabb távú szerződésekkel lekötött szegmensben (17 %). Az utóbbi esetben az üresedés jelentős mértékben változatlanul a volt Rynart portfólióhoz kötődik. Az üres területek aránya legmagasabb a „small unit” szegmensben volt, amely a külső kerületekben, a körgyűrűhöz közeli fekvésű ingatlanok közül kerül ki. Az elmúlt év végén az üresedési ráta 21,2 % volt.”

A bérbeadás mértéke – az új szerződéseket tekintve - jelentősen csökkent 2008-hoz képest, mindösszesen csak 139 000 m2 került bérbeadásra, a megelőző rekord évi 330-350 000 m2-rel szemben. Azonban míg az első félévben még csak 26 000 m2, addig a második félévben már 113 000 m2 kelt el, bár az elemzés rámutatott arra a tényre, hogy ez utóbbi érték fele, közel 60 000 m2 két nagyobb tranzakcióhoz köthető. A „big box” logisztikai csarnokra 113 000 m2, míg a városi logisztikai és „small unit” épületekre 26 000 m2 szerződés köttetett. A nettó felszívás 50 000 m2-t tett ki. Az egész év folyamán jellemző volt a tranzakciók csúszása, halogatása; igen magas szintű keresési aktivitás mellett a potenciális igényeknek csak töredéke realizálódott.

Igen jelentős méreteket öltött a transzparensen újratárgyalt és hosszabbított szerződések száma és aránya: közel 200 000 m2 területről szerzett a Colliers konkrét információt, azaz a ténylegesen újratárgyalt, illetve hosszabbított területek ennél lényegesen jelentősebb területre, akár a piac 20 %-ra is vonatkozhatnak.
Némi aktivitás volt tapasztalható a vidéki ingatlanpiacon is, három tranzakció keretében 23 000 m2 talált bérlőre két észak-nyugat magyarországi helyszínen. Ennek ellenére ezt a szegmenst változatlanul a passzivitás jellemzi a fejlesztők-befektetők, spekulatív fejlesztések, nagyobb területű ingatlanok hiánya miatt. A Colliers piaci tanulmánya szerint néhány helyszínen lenne létjogosultsága a budapesti példát követve városi logisztikai projektek megvalósításának.

A bérleti díjak 2009 első felében még csökkentek, illetve több üresen álló területre a tulajdonosok akciós bérleti díjat hirdetettek meg. Az év második felét azonban már a stabilizáció jellemezte e téren. Így a nagyobb alapterületű raktárbérlemények nettó kínálati bérleti díjai általában EUR 3,2-3,8/m2/hó között mozogtak, míg a városi logisztikai épületek tekintetében 5,0-5,5 körül alakultak.

Néhány ritka esettől eltekintve általános és jelentős árcsökkenés nem tapasztalható az adásvételi piacon, bár az eladók flexibilitása természetesen nőtt valamelyest, azonban nem az árazás az elsőrendű oka a tranzakciók alacsony számának, hanem egyelőre a vevők hiánya.

2010 a stabilizáció éve lehet, a piac egy egyensúlyi irányba mozdulhat el. Az év folyamán a spekulatív fejlesztések drasztikus csökkenése lesz megfigyelhető, különösen a nemzetközi fejlesztők nagyobb alapterületű épületei vonatkozásában. Ennek következtében megnő az előbérleti tranzakciók jelentősége, bár bizonyos fejlesztők esetében a jelen környezetben még egy ilyen tranzakció finanszírozása és megvalósítása is nehézkes lehet. A visszafogott fejlesztői aktivitás okán mintegy 120 000 m2 spekulatív, előbérleti és build-to-suit épület átadását prognosztizálja a Colliers erre az évre, amely több évnyi visszalépést jelent a legutóbbi évek felhozatalához képest. A bérlői aktivitást, azaz az új szerződések megkötésének mértékét is hasonló értékre várják a Colliers szakemberei, azaz 120 000 m2-nyi épület lekötése lehet reális 2010 folyamán. Ezzel az üresedési ráta csökkenni fog, a számítások szerint 14 % körüli értékre. Főleg a nagyobb alapterületű igénnyel rendelkező cégek esetében kiemelkedő lesz az előre tervezés jelentősége, ugyanis míg a kisebb bérlőknek változatlanul kínálati, addig a nagyobb bérlőknek már keresleti piaci körülmények prognosztizálhatók.

„Az akciós termékek kifutását követően az új épületek árazása már eltérő lesz az elmúlt egy-két évben megszokott kedvező értékektől, a megváltozott körülmények hatására a bérlőknek magasabb bérleti díjakkal és keményebb bérleti feltételekkel kell majd szembesülniük.” – foglalta össze a Colliers International budapesti irodájának ipari ingatlanpiaci elemzését Beck Tamás.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.