BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Törvényjavaslat ellen tiltakoznak a munkaerő-közvetítők

Hétfőn tárgyalja az Országgyűlés a Szövetkezetekről szóló 2006. évi X. törvény módosítására vonatkozó javaslatot, amely ellen a Személyzeti Tanácsadók Magyarországi Szövetsége több fórumon is tiltakozott a törvényjavaslat további kidolgozását kérve.

2009. decemberében négypárti képviselői indítvány keretében a Parlament elé benyújtásra került a Szövetkezetekről szóló 2006. évi X. törvény módosítására vonatkozó javaslat, amely jelenleg 2010. február 22-én hétfőn kerül a Parlament elé szavazásra.  A javaslat alapvetően arra irányul, hogy egyrészt az iskolaszövetkezetek tagságának egyértelműen munkaviszony keretében foglalkoztatása gyakorlatilag szinte teljes mértékben kikerüljön a Munka Törvénykönyve  hatálya alól, másrészt, hogy a fenti foglalkoztatás semmiképp se legyen munkaerő-kölcsönzésnek minősíthető. A javaslat elfogadása esetén az iskolaszövetkezetek egy speciális, keretjellegű munkaviszonyt hozhatnának létre saját tagjaikkal, ezzel a munkaerő-kölcsönzéshez hasonló foglalkoztatási formát generálva - áll az Adecco Magyarország közleményében.

„Az iskolaszövetkezetek által végzett tevékenységek igen jelentős része a Személyzeti Tanácsadók Magyarországi Szövetségének álláspontja szerint valójában munkaerő-kölcsönzés, ám ezt a felek – annak érdekében, hogy a kapcsolódó  járulékkedvezményeket kihasználják – vállalkozási tevékenységnek állítják be. Ezt támasztja alá az OMMF utóbbi évekre vonatkozó ellenőrzési tapasztalata is, mely a hasonló tevékenységet jelentős számban minősítette jogosulatlan munkaerő-kölcsönzésnek. Emellett álláspontunkat a mérvadó szakmai szervezetek, illetve az illetékes minisztérium véleménye is megerősíti, sőt a fenti álláspontunk a jelenlegi EU kölcsönzési direktíva definíciója alapján is egyértelműen igazolható.” szögezte le ezzel kapcsolatban Gönci Dániel az Adecco Magyarország területi igazgatója, az SZTMSZ elnökségi tagja, a Szövetség munkaerő-kölcsönző szekciójának vezetője.

A Szövetség szerint egyértelműen megállapítható, hogy a javaslat benyújtása előtt – annak ellenére, hogy ez jelenleg is jogszabály által előírt kötelezettség – megfelelő hatástanulmány nem készült, arról sem az érintett szakmai szervezetek jelentős részének, sem a munkavállalók érdekvédelmi szervezeteinek véleményét nem kérdezték meg. A Szövetség szerint a javaslat elfogadása egyrészt alkotmányellenes és az Európai Unió már jelenleg is hatályos jogszabályrendszerével ellentétes helyzetet idézne elő, másrészt kivonná a kérdéses foglalkoztatási formát a munkaerő-kölcsönzés szigorú hazai és EU-s irányelvek által megfelelő keretek közé szorított szabályai alól is.
 
Ezt az álláspontot támasztja alá a Versenyhivatal előzetes véleménye is, melyet az illetékes minisztérium megkeresése alapján fogalmazott meg. A fentiek egyik komoly következménye lehet, hogy az Mt szerinti szabályok keretei között legálisan működő kölcsönző cégek által foglalkoztatott nem diák munkavállalók nagy száma szorulna ki a munkaerő piacról (és maradna ezáltal jövedelem és biztosítási jogviszony nélkül) és helyüket a biztosítási jogviszonnyal amúgy is rendelkező diákok vennék át, jelentősen csökkentve ezáltal a társadalombiztosítás bevételeit és a költségvetés kiadásait is (növekvő munkanélküliség, szociális ellátásra szorulók létszámának növekedése stb.)
 
Mindezekre tekintettel álláspontunk szerint a javaslat nem alkalmas a probléma rendezésére, sőt további konzultáció hiányában, igen jelentős problémát generálna a gondokkal amúgy is jelentősen terhelt munkaerő-piacon, ezért nagyon határozottan további  kidolgozásra javasoljuk.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.