A Networked Readiness Index készítői 68 – részint objektív, részint szubjektív – szempont alapján vizsgálták, hogy az egyes országokban milyen az informatika alkalmazásának környezete, mennyire kész az IT-eszközök felhasználására a lakosság, a vállalati szféra és a kormányzat – és mennyire eredményes ez a tevékenység. Irene Mia, a WEF vezető közgazdásza a ranglistát bemutatva kiemelte: csak azok az országok tudnak sikeresek lenni, amelyekben a kormány markáns IT-stratégiát fogalmaz meg, és a társadalmi, gazdasági szereplők mindegyike feladatának érzi az abban foglalt célok megvalósítását.
A lista élére ezúttal Svédország került, a harmadik helyre szorítva az eddig vezető Dániát. Az élmezőnyben zömmel kisebb nyugat-európai államokat és ázsiai „tigriseket” találunk, de az Egyesült Államok és Kanada is bekerült a top tízbe. Magyarország térségbeli pozíciója közepesnek nevezhető. Észtország, Szlovénia, Csehország és Litvánia előkelőbb helyezést kapott, viszont Lengyelország, Szlovákia és a balkáni államok jócskán mögöttünk állnak. Világviszonylatban viszont világos a pozícióvesztés. A tavaly még hazánk mögött szereplő Kína vagy India az idén megelőzte Magyarországot. Hazánk lecsúszása folyamatos, két éve még a 37. helyen álltunk.
Az idei felmérésben legroszszabbul a piaci környezet, a kormányzati és az egyéni felkészültség kategóriájában teljesített Magyarország a davosi szakértők szerint. Ezzel szemben az infrastrukturális ellátottság tekintetében viszonylag jól szerepeltünk. A 68 vizsgált tényező közül kettő van, amelynek alapján Magyarország a világranglista első tíz helyének valamelyikét foglalja el. A cégalapítás időigénye terén az 5., a számítógépek és kapcsolódó termékek, szolgáltatások importja alapján pedig a 7. helyre került (utóbbi az IT-ellátottság tekintetében nyilván jó hír, de a magyar gazdaság egészének teljesítőképességéről már vegyes bizonyítványt állít ki).
A másik végletet a kormányzati IT-mutatók, a lakossági és üzleti telefondíjak nagysága és néhány általános környezeti tényező jelenti: ezekben 100 fölötti helyezésekkel kénytelen megelégedni Magyarország. TG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.