Csaknem minden európai és ázsiai ingatlanpiacon lassult a bérleti díjak csökkenése, néhány városban stabilizálódtak a díjak, a trend pedig állandósulhat, ha a javul a bérbeadások szintje és csökken az üresedés 2010 során. Mindezekkel szemben az Egyesült Államok piacai – New York-ot kivéve – hátrébb állnak a bérleti díj körforgásában, így további díjcsökkenés várható.
A globális gazdaság kilátásai 2010-ben jelentősen jobbak, mint egy évvel ezelőtt, a világgazdaság várhatóan visszatér növekedési pályájára. A CBRE előrejelzései szerint a növekedés eltérő lesz a különböző földrészeken: az ázsiai és a csendes-óceáni térségben lehet a legerőteljesebb, Európában pedig a leggyengébb. Ennek ellenére Londonban a leglátványosabb a bérleti díjak fellendülése. A City díjai – meghaladva a várakozásokat – 2009 végére elérték a 480 font/négyzetméter/év szintet, a növekedés a negyedik negyedévben pedig 3,5 százalék volt, szemben az előrejelzésekben szereplő stagnálással.
Ray Torto, a CBRE vezető közgazdásza a jelentést így kommentálta: „Hongkongban és a londoni West Enden a bérleti díjak 2009 végére elérhették ciklusuk mélypontját és várhatóan stabilak maradnak, illetve növekednek a következő néhány negyedév során. Néhány európai és ázsiai városban továbbra is csökkennek még a díjak: Párizsban és Szingapúrban 4 és 10 százalékkal esnek ebben a negyedévben. Mindenesetre a CBRE általános lassulást vár a díjak esésében, ahogy a bérlői kereslet és az üresedési ráták a stabilizálódás, sőt a javulás jeleit mutatják 2010 során.”
A jelentős észak-amerikai városok lemaradtak Európa és Ázsia piacaihoz képest: a CBRE jelentős további ármérséklődést vár a legtöbb piacon 2010-ben, főleg a visszafogott kereslet miatt. Torontóban például a bérleti díjak 16 százalékot estek tavaly június óra, és várhatóan egész évben csökkennek annak hatására, hogy a bérlők egyre újabb épületekbe költözésével nő az üresen álló irodaterület-állomány.
„A különbség nő a világ irodapiacai között, ahogyan a helyi kínálati és keresleti tényezők befolyásolják a fellendülés erősségét és mértékét. A pozitív jelek 2010-ben általánossá válnak és javuló bérlői stabilitáshoz vezetnek. A globális kilátások azonban meglehetősen vegyes képet mutatnak: az irodák iránti kereslet továbbra is késve követi az általános gazdasági mutatókat és számos piacon a munkanélküliség tovább nő, mielőtt a fellendülés elindul.” – tette hozzá Torto.
A magyar irodapiacról szólva Borbély Gábor, a CBRE budapesti vezető elemzője azt nyilatkozta, hogy a „bérleti díjciklusban Budapest a többi kelet- és közép-európai várossal együtt hátrébb áll, mint a nyugat-európai piacok, alapvetően még a bérleti díjak csökkenése a jellemző. A trend azonban itt is kedvezőbb, mint egy évvel ezelőtt, ez Varsóban már látható, de a magyar piac is lassan átkerül a ciklus második negyedébe, ahol a csökkenés lassulása már érezhető lesz.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.