Azt eddig is tudtuk, hogy a számítógép által vezérelt és támogatott energiahálózat jelentősen növeli a háztartások energiahatékonyságát, illetve a szélgenerátor és a szolárberendezések működését is optimalizálja. A nem olcsó szerkezet a szakértők szerint behozza az árát.
A CeBIT-en az idén két, eddig inkább csak plátói kapcsolatban lévő partner frigyének lehettek tanúi az érdeklődők. Németország legnagyobb áramtermelője, az RWE és a szoftverpiac uralkodója, a Microsoft az energiagazdaság és az informatika terén figyelemre méltó dolgokkal rukkolt elő. A zöld IT találkozik az energiahatékonysággal – ez volt a bemutató szlogenje. A koncepció a tájékoztató szerint a lakások komfortjának növelését és az energiaköltségek csökkentését egyidejűleg képes elérni.
Ehhez a háztartásokat rádióvezérelt konnektorokkal kell felszerelni. A tulajdonos a világítást, az elektromos készülékeket, a fűtést egy érintőképernyős monitorról vezérelheti. A felhasználó kedvének megfelelően kiválasztja az „olvasás”, „zenehallgatás”, „tévézés” vagy éppen a „gyertyafényes vacsora” bokszot, megérinti a képernyőt, és az elektronika a program szerint beállítja a megfelelő fényerősséget a kívánt helyre, bekapcsolja a szükséges készülékeket, szabályozza a hőmérsékletet.
Azon készülékeket, amelyeket éppen nem használnak, az új okos ház egyszerűen leválasztja a hálózatról, vagyis nincs felesleges „standby” fogyasztás. Természetesen okos telefonról is felhívható a ház, hogy a tulajdonos ellenőrizhesse a dolgokat, vagy bekapcsolhassa a fűtést. A rendszer árát még nem közölték, de szakértők úgy vélik, négyzetméterenként
5-7 euró többletköltséggel kell kalkulálnia annak, aki ilyen házat szeretne. Ugyanakkor az RWE szakértői szerint a rendszer képes a 30 százalékos energiamegtakarításra is.
A nagy áramszolgáltatók tíz évvel ezelőtt maguk is aktívan részt vettek leányvállalataik révén az informatikai fejlesztésekben, azonban – elbizonytalanodva a várható telefonpiaci liberalizáció hatásától – megváltak érdekeltségeiktől – talán kissé elhamarkodottan. Az energiaellátás és az információtechnológia ugyanis ismét összekapcsolódik. Az a trend ugyanis, hogy az állandó, központosított energiaszolgáltatást a kis és közepes szél- és naperőművek váltják fel.
A problémát az jelenti, miként hozzák összhangba az időjárásfüggő energiatermelést a kereslettel. Ez csak a modern információtechnológia segítségével lehetséges. Az elektromos és gázvezetékek a gazdaság erei voltak, de hamarosan idegpályává válnak – írta az E.On vezére, Wulf Bernotat.
Január óta Németországban az új lakásokat „intelligens árammérővel” szerelik fel. Ezek a digitális készülékek percre pontosan rögzítik a felhasználást, és alkalmazhatók a fogyasztás irányítására. A jövőben a mosógépek, a hűtők és fagyasztók is kaphatnak internetcsatlakozást, és az áramszolgáltató távirányítással működteti azokat. Ha kicsi a kereslet, a szolgáltatók a felesleges kilowattokat arra használhatják, hogy fagyasztók millióit hűtsék le –30 Celsius-fokra. Ha a szélerőművek nem termelnek, mert épp szélcsend van, az előhűtött fagyasztókat egyszerűen lekapcsolják.
Ezzel a technikával csökkenthető a csúcsfogyasztás, és azok, akik éjszakai árammal működtetik a mosógépet, kedvezményes tarifát kapnak. A vevők 40 százaléka kész áttérni az újfajta fogyasztásra, 60 százalék pedig a régi lakásokban is felszerelné az új árammérőket. „Az energiapiacon áttörés várható, jön az internetenergia, és háztartások milliói csatlakoznak a változáshoz” – vélekedett Martin Jetter, a német ágazati szövetség, a Bitkom elnökségének tagja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.