Két trend bontakozik ki az Ingatlanpiac-kutatók Szövetségének (Real Estate Research Association – RERA) legfrissebb, 2010 első negyedévére szóló irodapiaci elemzéséből. Egyrészt az újonnan épült irodaházak túlnyomó többségét még az év első felében átadják, másrészt az érett ingatlanfejlesztések két, jól körülhatárolható zónában sűrűsödnek: Bel-Budán, illetve a Váci úti tengely mentén.
Az Eston, az EHL, illetve a Colliers elemzőiből összeállt RERA különböző okokat lát a két trend hátterében. Az időbeli koncentráció mögött egyértelműen a válság áll: a romló gazdasági helyzet közepette az ingatlanfejlesztők a profitmaximalizálás helyett a kockázatminimalizálásra helyezik a hangsúlyt. Fejlesztéseikkel igyekeznek a lehető legszorosabban követni az ingatlanbérlők igényeit, ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy csak olyan ingatlanprojekten dolgoznak, amelybe – előbérleti szerződéssel – már sikerült bérlőt találni. A 2009-re tervezett 450 ezer négyzetméternyi új irodai kapacitást a válság hírére a felére csökkentették, a kereslet zuhanása azonban további korrekcióra kényszerítette őket.
Tavaly az év második felében az Eston adatai szerint drámai visszaesés történt az első hat hónaphoz képest: 64 százalékkal kevesebb területre írtak alá szerződést – valamivel több mint 110 ezer négyzetméterre –, s ennek is az 57 százalékát a már élő szerződések meghosszabbítása, illetve a régi bérlemények minőségi cseréje tette ki. Ingatlanpiaci elemzők egybehangzó véleménye szerint a fejlesztők a bérleti igények szoros követése esetén is legalább háromnegyed éves fáziskésésben vannak az irodapiaci kereslet alakulásához képest. Így történhetett – szól az Eston elemzőinek magyarázata –, hogy a 2009-es keresletcsökkenés a kínálati oldalon csak 2010 második felében tükröződik majd.
A másik trend, a fejlesztések térbeli koncentrációja megszokott ingatlanpiaci jelenség. A Váci út környéke lassan évtizedes kedvence az irodai ingatlanok fejlesztőinek, ahogy az is ismert jelenség – hívják fel a figyelmet az Eston-elemzők –, hogy egy-egy környék egy-két évre irodafejlesztési szempontból megélénkül. 2008-ban ilyen aktivitást mutatott a ferencvárosi Duna-part, 2009-ben a Józsefváros, vagy 2007–09 között a lágymányosi Infopark. Az I., II., XII. kerületben régóta nem történt komolyabb irodai fejlesztés, ez a mostani bel-budai boomhoz mindenképpen hozzájárult. Azt azonban, hogy a környék irodapiaci népszerűsége hosszú távon miként alakul, nehéz megmondani. Az ingatlanfejlesztések 2011-től bizonyosan leállnak, nemcsak itt, nemcsak az irodapiacon, hanem az egész fővárosban, valamennyi ingatlanpiaci szegmensben – a RERA tagjai szerint 2012-re hovatovább „átadási gap” várható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.