Közleményben reagált a ciprusi Mabofi Holdings a Fővárosi Ítélőtábla május 5-i döntésére, amelyben az másodfokon is jóváhagyta az EMFESZ Kft. tulajdonosváltásával kapcsolatos, első fokú döntést. Eszerint hibázott a Magyar Energia Hivatal (MEH), amikor tavaly jogszerűnek fogadta el az EMFESZ Kft. eladását. Az ítélőtábla ezért utasította a MEH-t, hogy ismételje meg a hazai gázpiac ötödét ellenőrző társaság eladásának vizsgálatát és jóváhagyását, amely során a kft. a svájci RosGas AG ellenőrzése alá került. Az ügyben az előző tulajdonos, a Mabofi fordult a bírósághoz, mert jogszerűtlennek – lopásnak – minősítette a kft. eladását. Azt állítja, hogy a lépésről nem tudott, nem is állt szándékában az EMFESZ-t eladni a RosGasnak, az ügylet pedig sérti az érdekeit.
A jogerős döntés azt is jelentheti, hogy ha a RosGas nem tulajdonosa az EMFESZ-nek – legalábbis addig, amíg az eljárást meg nem ismétlik, s az az elsővel azonos eredményt nem hoz -, akkor visszaáll az eredeti állapot, a cég ismét a Mabofié. A helyzet persze ennél bonyolultabb. Maga a Mabofi igazgatója, David Brown is csak úgy fogalmaz, hogy cégénél bíznak benne, hogy rövidesen ismét a Mabofi ellenőrzése alá kerül az EMFESZ.
Mindazonáltal az már biztosra vehető, hogy a MEH által lefolytatandó, új eljárásnál az EMFESZ eladásáról szóló szerződésen nem lesz ott a Mabofi aláírása, ha a hivatalnak a 2009-ben életbe lépett, új szabályok szerint kell eljárnia. Ha a régi szerint – vagyis, ha újból használható a Mabofi által kiadott, de általa érvénytelennek mondott meghatalmazás -, a MEH-nek akkor is figyelembe kell vennie, hogy a Mabofi már közölte vele, nem áll szándékában eladni az EMFESZ-t. Azt, hogy milyen szabályokat kell alkalmaznia az energiahivatalnak, az ítélőtábla döntésének hamarosan kézbesítendő, írásos változata fogja tartalmazni.
Közleménye címében azt emeli ki a Mabofi, hogy a Fővárosi Ítélőtábla döntése értelmében a RosGas már nem gyakorolhatja az EMFESZ fölötti tulajdonosi jogokat. „A döntés már végleges és kötelező érvényű, a RosGas nem fellebbezhet ellene. …A 2009-ben életbe lépett szabályozás szerint a Mabofinak az eladásban aktív szerepet kell vállalnia, márpedig ilyen szándéka nincs” – írja. Emlékeztet, hogy a MEH-et tájékoztatta arról, hogy nem járult hozzá az EMFESZ eladásához, s kérte, hogyha bárminemű ismételt eljárásra kerülne sor, akkor annak az egészében részt vehessen.
A Mabofi az EMFESZ-t és a cégbíróságot is írásban fogja emlékeztetni, hogy az áramtörvény szerint a RosGas már nem gyakorolhatja az EMFESZ tulajdonos jogait, s hogy az EMFESZ nem fogadhat el a Rosgastól semmiféle tulajdonosi utasítást, vagy döntést. Az ismeretlen tulajdonosi hátterű RosGas 2009. április 29-én tájékoztatta a MEH-t, hogy megszerezte az EMFESZ 100 százalékát a Mabofitól. A MEH-től az ügylet jóváhagyását kérte. Még aznap meg is kapta, „anélkül – írja a Mabofi –, hogy a Mabofi egyetlen hivatalos képviselőjétől is bárminemű dokumentumot kapott volna, vagy egy olyan szerződést, amelyben a Mabofi és a RoGas megállapodik az EMFESZ eladásáról. Mivel ilyen szerződés nincs is.”
Ugyanakkor az EMFESZ eladása körüli viták és perek éppen a köré csoportosulnak, hogy Góczi István, a kft. ügyvezető igazgatója jogszerűen járt-e el, amikor egy, a Mabofi megbízottjaként, a tőle kapott meghatalmazással eladta az EMFESZ-t, vagy nem. Szerinte a MEH a Mabofi hivatalos képviselőjével tárgyalt, amikor vele tárgyalt, az általa felmutatott – eladóként általa aláírt - adásvételi szerződés pedig érvényes. Ő egyébként, újságírói kérdésre korábban azzal magyarázta az ügylet gyors energiahivatali jóváhagyását, hogy a MEH már előzőleg is tájékozott volt az ügyben, hiszen előtte már hetekig, naponta terítéken volt a MEH-nél az EMFESZ majdani gázellátásának kérdése.
A Mabofi emlékeztet, hogy a MEH nem tudta, kik állnak az EMFESZ háta mögött, mégis elfogadta az EMFESZ új tulajdonosának a RosGast. Igaz, 45 napot adott a RosGasnak, hogy fedje fel, kik állnak mögötte, aminek az máig nem tett eleget. (Viszont kifizette a mulasztásért járó bírságot.) „A MEH – sorolja a közlemény – nem kérte be a RosGas auditált pénzügyi jelentését sem, holott 100 százalékos tulajdonosváltásnál ezt meg kellett volna tennie. Igaz, a RosGast csak 2008. decemebrében jegyezték be, Zürichben, akkor még Ikron AG néven.”
Nyomozás
David Brown szerint a MEH-nek nem lett volna szabad tavaly jóváhagynia az EMFESZ 1 dollárért történt, csalárd eladását. Éppen ezért a Mabofi az ítélőtábla döntését nagy lépésnek tekinti afelé, hogy visszaszerezze az EMFESZ-t. David Brown hangsúlyozta, hogy cége továbbra is együttműködik a magyar rendőrséggel abban a nyomozásban, amely Góczi István, az EMFESZ ügyvezetőjének szerepét hivatott feltárni az ügyben. Azon is dolgozik, hogy fény derüljön minden olyan személy vagy szervezet szerepére, aki, illetve amelyek részt vettek az EMFESZ csalárd eladásában. Megvédi érdekeit, hogy felfedje az EMFESZ valódi tulajdonosait, s hogy védekezzen a cégeladás okozta károkkal szemben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.