BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Parlagon a bezárt kórházak - Enyészeté a betegek anyagai?

E hét végére készül el három, 2007-ben bezárt kórház (Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet, Svábhegyi Gyermekkórház, Országos Gyógyintézeti Központ) értékesebbnek vélt ingóságairól a szakértői vélemény.
A hagyaték között van egy valódi Bösendorfer zongora, egy tizennyolcadik századi faragott, aranylemezekkel borított falióra és egy kézzel faragott kombinált szekrény – mondta el a Világgazdaságnak Kárpáti Zsuzsanna, az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet (EKI) főigazgatója.
Az egészségügyi tárca az EKI-re bízta a megszüntetett intézmények ingóságainak leltározását és értékesítését, a betegdokumentumok raktározását, az ingatlanok átadását a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt.-nek.
A mintegy 10 100 méternyi betegdokumentáció és a 13 400 méter egyéb iratanyag egyelőre dobozokban az EKI raktárában hever, nincs pénz az elsődleges dokumentálásra sem. Pedig legalább idő- vagy ábécérendbe kellene sorolni, hogy megmeneküljenek az enyészettől, hiszen ötven évig meg kell őrizni azokat – véli a főigazgató asszony.
A bezárt kórházak könyvtárainak anyagát – az egészségügyi és az oktatási tárca felügyelete mellett – a hozzájuk szakmailag közel álló intézmények, az Országos Idegsebészeti Intézet, a Heim Pál Gyermekkórház kapta. A Szabolcs utcai egykori zsidó kórház (legutóbb OGYK néven működött) értékes köteteit, kőnyomatait pedig az Országos Rabbiképző-Zsidó Egyetem vette át.
A nagy értékű ingóságok többsége árveréssel, 49 millió forint értékben gazdára lelt más kórházakban és rendelőkben, csak kevés maradt raktáron, azok többsége leselejtezésre vár. Ám a műkincsgyanús darabokat szakértők kezébe adta az EKI, az ő véleményük alapján dönt az egészségügyi ágazat vezetése azok sorsáról. Vélhetően a Semmelweis Orvostörténeti Múzeumnak ajánlják majd föl, a tömegcikkeket pedig értékesítik.
Úgy tűnik, a három megszüntetett kórház 19 ingatlana senkinek sem kell, hiszen az MNV Zrt.-nek ez idáig nem sikerült értékesíteni a két és fél éve üresen tátongó milliárdos vagyont. A gazdasági válság az ingatlanpiacot ugyanúgy érintette, ahogyan a gazdasági élet minden területét. Ezért újra át kellene gondolni a megszüntetett kórházi ingatlanok hasznosításának lehetőségét – véli a vagyonkezelő. Egyedül az Országos Baleseti Intézet Fiumei úti ingatlana kapott új gazdát, ugyanis egy 2008-as kormányrendelettel ingyenesen a Fővárosi Önkormányzat tulajdonába került, szakmai feladatait pedig az önkormányzat Péterfy Sándor Utcai Kórháza vette át.

Másutt sem sokkal jobb

A kisebb németországi kórházak ötöde csődveszélyben van, míg a nagy klinikáknál 13 százalék ez az arány – állítja a Rajna–vesztfáliai Gazdaságkutató Intézet (RWI). A most közzétett kórházi rangsorból kiderül, hogy elsősorban a vidéki körzetekben működő, közpénzekből finanszírozott intézményeket fenyegeti a bezárás veszélye. Bár a szövetségi kormány tavalyi 3 milliárd eurós mentőövének köszönhetően jelenleg viszonylag stabil a német kórházak helyzete, a gazdasági válság fokozza az önkormányzatok pénzügyi gondjait, és így a hatékonyság növelése nélkül a következő években súlyos problémák lehetnek az egészségügyben. Németországban jelenleg nagyjából kétezer kórház és klinika működik. Handelsblatt




A Svábhegyi Gyermekkórház ingatlanaival nem volt jogi kalamajka, ám a tavaly december végén meghirdetett értékesítési pályázat eredménytelenül zárult.

OGYK

A fővárosi Szabolcs utcában működő Országos Gyógyintézeti Központnál (OGYK) voltak gondok, hiszen az intézet címén bejelentett Symbion fantomcégről az EKI-nek egy évig nem sikerült megtudni, ki áll mögötte. Kárpáti Zsuzsanna igencsak rejtélyesnek tartja: hogyan hosszabbította meg a XIII. kerületi polgármesteri hivatal évekig egy elérhetetlen cég bérleti jogát. Rejtélyes továbbá az is, hogyan került az OGYK kertjének közepébe a közeli Széchenyi gyógyfürdőből átvezetett vízcső. Az biztos, hogy akár gyógyfürdő-kórház is épülhetne a szép telken. Máig nem sikerült megfejteni a Symbion-titkot, bár a tulajdoni viszonyok tisztázódtak – tudtuk meg a vagyonkezelőtől.

OPNI

Az OPNI 40 hektáros ősparkjának és épületének hasznosítását most készíti elő az MNV Zrt. A területen az intézmény központi épülete mellett két lakóház is van, 33 lakásbérlettel, s itt működik a Vadaskert Alapítvány is. A vagyonkezelő szerint azonban az alapítvány és a lakóépületek jól leválaszthatók, így az eladásra szánt terület és a központi épület értékesítése ez év második felében megtörténhet. Az értékesítés időpontja azonban a piaci helyzet miatt kérdéses, ezért fontos lenne, hogy az OPNI főépületében lévő műemlék kápolna tetőszerkezetét felújítsák, különben a belső falait díszítő freskók tönkremennek. Elvarratlan még egy szál az OPNI-ban. Hiszen a CIB Bank egy korábbi hitel miatt lefoglalt és tulajdonába vett egy nagy értékű MRI diagnosztikai berendezést, amelynek csak az elszállítása 77 millió forint lenne. A gép állagmegóvása egyébként a bank kötelezettsége. Az OPNI már korábban sem használt Völgy utcai ingatlanát 2008-ban eladták, a befolyt 500 millió forint a központi költségvetésbe került. A hatályos jogszabályok szerint a többi kórházi ingatlan értékesítéséből befolyó pénz is a költségvetést illetné – kaptuk a választ az MNV Zrt.-től. Parlagon a bezárt kórházak -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.