A szennyezett terméket egy olyan kistermelő állította elő, aki nem régen foglalkozik paprika termesztéssel, és a nagybani piacon adta el portékáját a magyar importőrnek. Így fordulhatott elő, hogy - miként arra, még soha sem volt példa - szennyezett paprika érkezett Marokkóból Magyarországra, magyarázta a történteket Iszmail Hbibi, az APFL paprikatermelő szövetség képviselője, aki speciálisan azért érkezett Magyarországra, hogy megpróbálja kiköszörülni a csorbát, amit az eset a marokkói paprikatermelők hírnevén ejtett.
A szakember hangsúlyozta a hibás termelő általa termelt paprikában a megengedett vegyszermennyiség - ez kilogrammonként 0,01 milligramm - negyvenötszörösét találták, ami súlyos megsértése a szabályoknak, hiszen országukban is ugyanazok az élelmiszerbiztonsági előírások vannak érvényben, mint az Európai Unióban.
A marokkói paprikatermelők képviselője - aki maga is exportál több, mint egy évtizede Magyarországra - arról tájékoztatott, hogy Marokkóban is működnek az EU által is elismert ellenőrző rendszerek. S ez volt az elő olyan eset, hogy Magyarországon kifogásolták a marokkói paprika minőségét. Marokkóból évente mintegy 5-7 ezer tonna paprika érkezik Magyarországra, ami a teljes paprikaexportjuk 0,5 százalékát teszi ki - tette hozzá.
Magyarországon évente mintegy 200 ezer tonna szántóföldi, illetve hajtatott paprikát termesztenek - mondta az MTI-nek Mártonffy Béla, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) ügyvezető igazgatója.
Közölte: a magyar paprikatermésből átlagosan mintegy 20-25 százalékot visznek ki külföldre, a többit belföldön adják el. Az import a magyar össztermés mintegy 5 százalékát, azaz megközelítőleg tízezer tonnát tesz ki, amely elsősorban a téli és kora tavaszi hónapokban érkezik Magyarországra. Az import mintegy fele származik Marokkóból.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.