A területet szabályozására tett új irányelv a dohánytermékek előállításához használt összetevők betiltását javasolja. Ennek megvalósulása gyakorlatilag a globális piac mintegy felét kitevő hagyományos, kevert dohányból készült cigaretták megszűnéséhez vezetne. Az e termékekben használt különböző dohányfajták termelőire pedig drasztikus hatást gyakorolna.
„A legfőbb probléma, hogy a szóban forgó javaslatok a bürokrácia fennhatósága alatt dolgozó hivatalnokok tanácskozásai során születtek, többnyire azon gazdag országok képviselőitől, akik semmit sem tudnak a dohánytermesztésről; mit sem sejtve arról, hogy javaslataik több millió dohánytermesztő megélhetését lehetetlenítenék el szerte a világon” – mondta António Abrunhosa, az ITGA vezérigazgatója.
Osztja az aggodalmakat a mintegy 25 ezer főt foglalkoztató, több mint 1 000 dohánytermelő gazdaságot képviselő Magyar Dohánytermelők Országos Szövetsége (MADOSZ). A Szövetség szerint, amennyiben elfogadják ezt a jogszabályt, úgy Magyarországon mintegy 10,000 dohánytermelő válna földönfutóvá az ország egyik legelmaradottabb régiójában. A Nyírségben a Burley dohány termesztése elsősorban a szociálisan leghátrányosabb helyzetűeknek ad munkát: nőknek, romáknak és alacsony képzettségűeknek.
A WHO most kifogásolt irányelvét tavaly októberben fogalmazta meg az FCTC (Framework Convention on Tobacco Control) elnöki tisztét betöltő Kanada. A javaslat több adalékanyag és a Burley-dohány gyártást tiltaná be – mondta lapunknak Bényei Illés, a MADOSZ elnöke. A cigarettákat Virginia és Burley dohányból gyártják, a két fajta aránya a kívánt ízhatás szerint változik. Arra a kérdésre, hogy miért éppen a Burley-t tiltanák be, a szakértő leszögezte: az intézkedés egyértelműen a dohányzás felszámolását célozza. Talán nem véletlen, hogy a javaslattevő Kanadában nem folyik Burley-termesztés.
Magyarországon 5 800 hektáron folyik dohánytermelés, ebből 4 060 hektáron Virginiát, 1 800 hektáron Burley-t termelnek. A termelők két nagy fermentálónak értékesítik a dohányt, a bevétel hektáronként 270 ezer forint, míg a termelés költsége 1 millió forintot tesz ki. A külünbséget uniós és hazai forrásból finanszírozzák a magyar termelők, az EU keret mintegy 900 ezer forint, a magyar állam megközelítőleg 300 ezer forintot ad a szektorban termelőknek.
Bényei Illés hozzátette: a MADOSZ szeretné elérni, hogy az idén tartandó egyeztetésen – az eddigiekkel ellentétben – képviselettel jelenjen meg Magyarország és az állam tegye világosság álláspontját a javaslat ügyében. Bényei leszögezte: a dohánytermékeket mindenképpen beszerzik a fogyasztók, ha a tiltás érvénybe lép, azzal a feketekereskedelmet támogatják, miközben a hazai termelők tragikus helyzetbe kerülnek
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.