BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gázháborúról beszél már a fehérorosz elnök

Kedden tovább éleződött az fehérorosz-orosz gázvita, amelynek nyomán a fehérorosz elnök rendelkezett a Nyugat-Európa felé orosz gázt szállító vezetékek lezárásáról. Aljakszandr Lukasenka ennek kapcsán úgy értékelte, hogy a Fehéroroszország és a Gazprom közötti konfliktus már "gázháborúvá" nőtte ki magát.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel folytatott keddi, minszki tárgyalásain Aljakszandr Lukasenka hangsúlyozta, hogy a Gazprom 260 millió dollárral tartozik az első félévi gáztranzitért Minszknek, és addig leállíttatta az orosz gáz tranzitját, amíg a Gazprom kötelezettségét ki nem egyenlíti. Mivel Fehéroroszország tartozása az idei első négyhavi gázszállításokért 192 millió dollár, így a különbözet mintegy 70 millió dollár Fehéroroszország javára - közölte Lukasenka.

Kedd délelőttől a Gazprom már 30 százalékkal kevesebb földgázt szállít Fehéroroszországnak - közölte a társaság vezérigazgatója kedden reggel egy televíziós interjúban. A Gazprom szóvivője, Szergej Kuprijanov útján a maga részéről azt közölte, hogy fehérorosz fél nem tett semmiféle lépést tartozása kiegyenlítésére.

Az Európai Bizottság a leállítással kapcsolatban azt közölte, hogy egyelőre nincs hivatalos értesülésük erről, az uniós tagországok sem jeleztek zavart. Az uniós szóvivő azonban hangsúlyozta, hogy elvárják mind Moszkva, mind Minszk részéről a szállítási szerződések tiszteletben tartását.

A szóvivő szerint ugyanakkor ha Fehéroroszország elzárta a csapot, Moszkva más módon is küldhet gázt Európának, például az Ukrajnán keresztüli gázszállítások növelése révén. Ezt a lehetőséget már az orosz illetékesek is említették - tette hozzá. "Az orosz fél ezt mondta nekünk, tehát ezt várjuk" - közölte a szóvivő.

Ugyanakkor Brüsszelben azt is elmondták, hogy az orosz-fehérorosz gázvita az uniós gázfogyasztás mindössze 6,25 százalékát érintheti, Litvánia, Lengyelország és Németország lehet érintett.

Olaszország és Franciaország késő délután azt közölte, hogy őket egyáltalán nem érinti a konfliktus, Lengyelország pedig hangsúlyozta, hogy az eredeti mennyiségben kapja a gázt. Litvánia és Németország sem jelezte, hogy csökkenést tapasztalna.

Az orosz ígéretet alátámasztva nyilatkozott a gázvitával kapcsolatban az ukrán vezetés is. Mikola Azarov kormányfő keddi sajtóértekezletén kijelentette: Ukrajna szükség esetén növelheti az Európa felé irányuló gáztranzitot.

Az orosz és az ukrán kormányfő ennek kapcsán kedden délután telefonon megállapodott, hogy a napokban tárgyal az energiaügyi együttműködésről: Vlagyimir Putyin és Mikola Azarov a jövő hétfőn Moszkvában találkozik.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.