Ősszel készül el az intézkedéscsomag – ígérte Szócska Miklós egészségügyi államtitkár. A tervezett egyeztetésekre azonban már csaknem kész javaslataik vannak a tárgyaló feleknek.
Az már bizonyos, hogy kiemelt támogatást kapnak az olcsóbb, generikus (lejárt szabadalmi védettségű) készítmények és a nagyon drága biotechnológiai eljárással készült, de ugyancsak lejárt védettségű bioszimiler orvosságok. Ám mindezt csak úgy tartja igazságosnak Frédéric Ollier, a Sanofi-Aventis/Chinoin holnap leköszönő vezérigazgatója, ha az így elért megtakarítás az Egészségbiztosítási Alap gyógyszerkasszájában marad. A hat évig a nemzetközi gyógyszeróriás magyar leányvállalatát igazgató s a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége (Magyosz) alelnöki posztját betöltő közgazdász szerint a szufficit helye az innovatív orvosságok társadalombiztosítási támogatotti körbe fogadása. Lapunknak úgy fogalmazott: a megfelelő gyógyszernek a megfelelő beteghez kell jutnia. Nem szükségszerű a drága terápia, ha a gyógyulás olcsóbbal is elérhető. De a magyar lakosság katasztrofális egészségi állapota s a világlistán első helyeken szereplő szív-érrendszeri, valamint daganatos betegségek költséghatékony kezelése sok esetben csak az innovatív szerekkel oldható meg. Pénzt kell szánni a kórok megelőzésére is.
A Magyosz tagvállalatai – a nemzetgazdaság más ágazataival összevetve – igazságtalannak tartják a tb által támogatott orvosságok forgalmazására kivetett 12 százalékos speciális adót. Ugyanakkor elismerik, hogy az előző kormány elfogadta érveiket: az idén a befizetett összeget a cégek száz százalékban visszaigényelhetik a kutatás-fejlesztési beruházásaikra. Ezzel itthon tartják az értékes szürkeállományt, munkahelyet teremtenek, s a foglalkoztatás növelésével több adó és járulék kerül az államkasszába.
Eltörölné a gyógyszer-nagykereskedőkre kivetett különadót Szabó Ferenc, a Gyógyszer-nagykereskedők Országos Szövetségének elnöke is, hiszen az évi egymilliárd forintot von el az amúgy 20-25 milliárdos árrésbevételből gazdálkodó nagykereskedőktől. Ez az intézkedés azért is fontos, mert mára hasonló nagyságrendű az ágazat lejárt számlája a gyógyszertáraknál és kórházaknál. Újra kell tervezni a patikaalapítást is – fogalmaz az elnök. Nem ért egyet a gyógyszertár-alapítás moratóriumával, de ő is szigorítana: viszszaállítaná, hogy háromszáz méteren belül ne nyithassanak újabb patikát, s településtől, illetve betegellátási érdektől függően 15-30 millió forintos alaptőkéhez kötné új gyógyszertár nyitását. Mindenféle vállalkozáshoz szükség van minimális alaptőkére, a patikákat se a beszállítók tartsák el – tette hozzá Szabó Ferenc.
Ne a mérethatár, hanem a szükséglet döntsön az új patikák létesítéséről – mondja a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke. Horváth Tamás a gyógyszertörvény-módosítás legfontosabb céljának azt tartja, hogy a kereskedői szemléletet váltsa fel a jól bevált etikus gyógyszerellátás, ezt az elvet javasolja tagállamainak az Európai Unió is. Hiszen a patika az egészségügy része. S ha komolyan veszi a kormány a gyógyszerészi gondozást, úgy a gyógyszerész szakmai egzisztenciáját meg kell erősíteni. Azzal is, hogy a patikákban végzett szűrésekért is fizessen támogatást a tb. Javasolják továbbá, hogy a gyógyszerészi személyi joghoz kössék a patika működtetését, s törvényben határozzák meg a kötelességeit és a jogait a gyógyszertár üzleti döntéshozatalában is. Akkor is, ha csupán egy százalék a tulajdona. A ma működő 2400 patika harmadában most nincs beleszólása, s ha nem tesz eleget a pénzügyi befektető elvárásának, hamar az utcán találja magát. Ezért sokszor arra kényszerül, hogy vényköteles orvosságot recept nélkül adjon ki, ami jogszabályellenes. Megtiltaná a kamara a vényköteles készítmények promócióját is: sok helyen vízibiciklik, különféle háztartási eszközök vásárlásával csábítgatják a betegeket.
Az Európai Bíróság döntése értelmében egyébként fokozatosan 51 százalékra kellene növelni a gyógyszerészek tulajdoni részét, ám jelentős hányaduknak nincs felhalmozott tőkéje. Az elnök ezért sürgeti a patikák pénzügyi stabilizációját, ennek egyik eszköze az évek óta változatlan árrésrendszer módosítása. Tarthatatlan, hogy 850 forintban maximálták az ötezer forintnál drágább szerek fix árrését. Javasolják a kistelepüléseken lévő gyógyszertárak költségvetési támogatásának visszaállítását is – tette hozzá Horváth Tamás.
Váltás a Sanofi-Aventis élén
Frédéric Ollier Franciaországban folytatja pályafutását. Holnaptól az 1967-ben, Tours-ban született Christophe Gourlet veszi át a pozícióját. A közgazdasági diplomát szerzett szakember 1993 óta dolgozik különféle vezető pozíciókban a vállalatcsoportnál. Párizs, Lisszabon és London mellett Tokióban és Marokkóban irányította a cég leányvállalatait. Feladatának tartja hazánkban a lakosság egészségi állapotának a javítását, a helyzeten az ágazat szereplőinek összefogásával változtatna.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.