BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újratárgyalt szerződések

Az irodabérlőkért rendkívül éles verseny folyik

Már mutatkoznak a fellendülés első jelei az ingatlanszektorban, ám a válságnak a pénzügyi piacokra és közvetlenül a vállalatok pénzügyi helyzetére gyakorolt hatása még nem múlt el – írja elemzésében az Eston Zrt. Az ingatlan-tanácsadó cég megállapításai szerint az elmúlt időszak a lakossági és a vállalati szektort is költségcsökkentésre, kiadás-visszafogásra ösztönözte. Emiatt az irodapiaci üresedés rég nem látott magas szintre szökött, a jelenleg erősen túlkínálatos piac pedig a bérleti díjak 10–30 százalékos csökkenését hozta.

A bérlői aktivitás minden szektorban jelentősen visszaesett, az új területekre kötött szerződések száma és volumene jelentősen csökkent. 2010 első negyedévében az irodapiaci bérleti szerződések összvolumenének mintegy felét a bérleti szerződések újratárgyalásai tették ki.

Az Eston több csoportba sorolja az újratárgyalást kezdeményező bérlőket. Az egyikbe azok a prosperáló vállalatok tartoznak, amelyeknek nem okoz alapvetően anyagi nehézséget a jelenlegi bérleti díj megfizetése, ám a piacon elérhető alacsony díjak jó apropót kínálnak arra, hogy szerződésük újratárgyalásával kedvezőbb feltételeket alkudjanak ki bérbeadójuknál.

A másik csoportot azok a főként kis- és középvállalatok alkotják, amelyeknek annyira ellehetetlenült a pénzügyi helyzetük, hogy a bevételeikhez viszonyított 30-40 százalékos szintre szökött bérleti díj számukra már szinte megfizethetetlen. A bizonytalan jövőkép miatt sokszor még a kedvezőbb összegért cserébe sem szerződnek hosszabb bérleti időszakra.

De azok a bérlők is a szerződéses kondíciók újragondolására kényszerülhetnek, akiknél a leépítések következményeként a korábban bérelt területnek akár a 20–50 százaléka is feleslegessé vált. Számukra az egyik járható út a „sub-lease” lehet, azaz a feleslegessé vált területek albérletbe adása.

A bérbeadói oldalnak sem könnyű a helyzete – derül ki az elemzésből –, hiszen rendkívül éles verseny folyik a bérlőkért, megtartani is kihívás őket, nemhogy újakat szerezni. Az Eston tanácsadói a gyakorlatban azt tapasztalták, hogy a bérbeadók időnként az utolsó utáni pillanatban kapnak észbe, miután az ügyfél már átszerződött, és pánikszerűen ígérnek alá az új ház bérleti ajánlatának, pedig ez kis körültekintéssel, néhány eurós engedménnyel még az elején elkerülhető lett volna. Amennyiben mégis költözésre kerülne sor, az a bérbeadó számára számos költséggel és előre nem látható kockázattal jár.

Ebben a helyzetben felértékelődik a tanácsadók szerepe – állítja az Eston –, akik mind a megbízható, mind pedig a „kétségbeesett” bérlők, illetve bérbeadók számára ki tudnak dolgozni elfogadható konstrukciókat. A mindkét oldalt érintő veszteségek bemutatásával a tanácsadó elérheti, hogy a felek végső soron megegyezzenek. VG

Bérlői típusok

(szerződés újratárgyalásakor)

prosperáló cégek, amelyek kihasználják az alkupozíciójukat

ellehetetlenedett anyagi helyzetben lévő kkv-k, amelyeknek túl magas a bérleti díj

cégek, melyek leépítették létszámukat, így túl nagy lett számukra a terület

prosperáló cégek, amelyek kihasználják az alkupozíciójukat

ellehetetlenedett anyagi helyzetben lévő kkv-k, amelyeknek túl magas a bérleti díj

cégek, melyek leépítették létszámukat, így túl nagy lett számukra a terület-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.