BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vitatják a tulajdonosváltást

Jogszerűtlennek minősíti a ciprusi Mabofi Holdings, hogy az EMFESZ Kft. eladta 100 százalékos tulajdonú leányvállalatát, az EMFESZ Erőmű Kft.-t (EE). A lépést a legnagyobb hazai versenypiaci gázkereskedő kiürítésére való törekvésnek, sőt, pénzmosásnak is nevezi lapunkhoz eljuttatott közleményében. (A legnagyobb magyarországi erőmű építésére készülő EE saját tőkéje 2,5 milliárd forint.)

Fenti álláspontját a Mabofi azon perek állására, illetve bírósági határozatokra alapozza, amelyek közte és az EMFESZ múlt évi tulajdonosváltásában érintettek között folyik. A magyarországi társaságot ugyanis – mint gyakran hangoztatja – nem akarta tavaly áprilisban eladni, az ügylet a jóváhagyása és érdekei ellenére köttetett, tulajdonképpen tehát „ellopták” tőle a céget.

A közlemény szerint az EE 2010. június 6-i eladása ütközik az EMFESZ eladására vonatkozó, svájci, ideiglenes bírósági határozattal, amely a Mabofinak az EMFESZ visszaszerzéséért indított, svájci pere lezárultáig marad hatályban. De ütközik az ügylet a magyar joggal is. A Fővárosi Ítélőtábla május 5-i végzése szerint ugyanis a Magyar Energia Hivatal (MEH) hibázott, amikor tavaly áprilisban elismerte a svájci RosGast az EMFESZ új tulajdonosának. A cégbíróság ezen MEH-határozat alapján jegyezte be EMFESZ-tulajdonosként a RosGast, ezért a Mabofi írásban tájékoztatta a cégbíróságot és az EMFESZ-t is – az áram- és a gáztörvény vonatkozó bekezdéseire hivatkozva –, hogy a RosGas – az osztalékjogon kívül – nem gyakorolhat jogot az EMFESZ fölött, utóbbi tehát nem is fogadhat el tulajdonosi utasítást a RosGastól. Márpedig az EE eladásához tulajdonosi hozzájárulásra lett volna szüksége.

Az EE eladása továbbá azért is jogszerűtlen volt a Mabofi szerint, mert a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) is eladási tilalmat rendelt el az EMFESZ üzletrészére azon per kapcsán, amelyet – a cég eladása miatt, sikkasztás ügyében – a társaság ügyvezetője ellen folytat. Góczi István ugyanis a Mabofitól kapott (de a Mabofi szerint erre őt fel nem jogosított) meghatalmazás alapján egyetlen dollárért adta el az általa vezetett céget a RosGasnak.

A RosGas lett az EE új tulajdonosa is, de a vételárat nem tudtuk meg Góczi Istvántól. Magát az adásvételi szerződést sem ő, hanem a RosGas által erre kijelölt személy bonyolította le. Arra a napra a RosGas megvonta Góczi Istvántól az EE fölötti tulajdonosi jogokat.

Az erőműtársaságot azért kellett eladni Góczi István tájékoztatása szerint, hogy az az EMFESZ-től függetlenül működhessen, s hogy a beruházást ne hátráltassák az EMFESZ gázellátásának nehézségei. (Bár az EMFESZ rendelkezik az ügyfelei kiszolgálásához szükséges gázzal, hosszú távú ellátását még rendezni kell.) Az EE eladását jogszerűnek nevezte az igazgató. A Mabofival ellentétben azt állítja, hogy a hivatkozott svájci bíróság már feloldotta azt az eladási tilalmat, amelyet a RosGasra és az EMFESZ-re, illetve utóbbi eszközeire korábban kimondott, mégpedig másodfokú, jogerős ítéletével. Igaz, hogy ezt a Mabofi ismét megtámadta, de a bíróság nem emelt kifogást az EE eladása ellen. (Az ügyletet a magyar cégbíróság már bejegyezte.) „Vagyis nincs érvényben az EE eladását korlátozó döntés” – szögezte le. Nem tekinti korlátozó hatásúnak az NNI rendelkezését sem, mondván, az kizárólag az EMFESZ üzletrészére vonatkozik, a leányvállalatára nem.

Góczi István a Mabofitól eltérően értelmezi az energiahivatal elmarasztalására vonatkozó bírósági döntést is. „Nem szabad összemosni az EMFESZ tulajdonlásával, illetve kereskedelmi engedélyével kapcsolatos határozatokat. Az, hogy a MEH-nek újra le kell folytatnia az EMFESZ fölötti befolyásszerzés vizsgálatát, csak a kereskedelmi engedélyt érinti, nem pedig magát a cégtulajdonlást” – jelentette ki.


Nem haladnak a peres ügyek

A Mabofi aggasztónak, sőt elkeserítőnek tartja azt, hogy az EMFESZ „ellopása” óta eltelt több mint egy évben nem született az ügyben végső bírói döntés, és nem zárult le a Góczi István elleni vizsgálat sem. „Góczi István és a RosGas ismeretlen tulajdonosai viszik ki a milliókat az EMFESZ-ből” – írja a közlemény, amely szerint a Mabofi továbbra is fellép az ügyvezető és azok ellen, akik őt a „csalárd ügyletben” segítették. A Mabofi vissza kívánja szerezni az EMFESZ-t. „Szorul a hurok Góczi István körül, minden szükséges lépéssel igyekszünk őt és segítőit megakadályozni az EMFESZ tulajdonosi jogainak továbbadásában, illetve mindenben, amivel aláásná az EMFESZ fölötti tulajdonosi jogokat, mielőtt azok viszszakerülnének a Mabofihoz” – jelentette ki David Brown, a Mabofi ügyvezetője. VG

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.