Az illetékes országos orvos-szakmai intézet javaslata alapján az OEP tavaly 440 beteg külföldi ellátását tartotta indokoltnak – tájékoztatott a biztosító sajtóosztálya. A biztosító akkor finanszírozza a határon túli ellátást, ha az adott betegség gyógyítására külföldön eredményesebb kezelés áll rendelkezésre, vagy ha a hazai intézményekben megvannak ugyan a technikai feltételek, de nincs szakember, s ha a műtét – például a beteg állapota miatt – nem oldható meg külföldi orvos meghívásával. Ha ez utóbbi lehetséges, úgy az ideutazó szakorvos díját kifizeti az OEP.
A magyar betegek tüdőtranszplantációját Bécsben végzik. Nálunk ugyanis viszonylag kevés ilyen beavatkozásra van igény. Így fölösleges kiépíteni a szükséges technológiát, és eredményesebb a műtét abban az intézményben, ahol azt rutinszerűen végzik. Csecsemők és gyerekek élő donoros májátültetésére a német klinikákra küldik a betegeket. Speciális gerincoperációkat és diagnosztikai vizsgálatokat pedig például Svájcban végeznek. Évről évre nő a sürgősséggel külföldön ellátott magyarok és a hazai gyógyítóintézményekben ellátott külföldi betegek száma, ezt az Európai egészségbiztosítási kártyával (EU-kártya) lehet kérni. Itthon elsősorban német, román, osztrák, cseh biztosítottakat, valamint Nagy-Britanniából érkező betegeket láttak el. A tagálla-
mokkal és néhány más országgal – köztük a Horvátországgal, Svájccal – kötött megállapodás alapján ugyanaz jár a magyar betegnek, mint az adott állam biztosítottjainak. Így, ha az ellátásért önrészt kell fizetni, azt a magyarok is kötelesek maguk viselni, ez viszont érvényes a nálunk ellátást igénylő külföldiekre. Az EU-kártyát az illetékes egészségpénztáraknál lehet igényelni, személyesen vagy postai úton.
Érdemes felkészülni arra, hogy Franciaországban és Svájcban a kórházi tartózkodást nem igénylő ellátások költségét teljes összegben ki kell fizetni. A pénzt a számla alapján a hazatérés után téríti meg az illetékes regionális egészségbiztosítási pénztár. Ez az összeg csak az adott ország társadalombiztosítása által nyújtott támogatásnak megfelelő lehet. Például ha a svájci egészségbiztosító a költségek 80 százalékát állja, akkor a magyar is csak ilyen mértékű térítést nyújt.
A EU-kártyával egyébként csak a közbiztosítókkal szerződésben lévő orvosnál lehet igénybe venni az ellátást. A szerződés nélküli magánorvosoknál kapott szolgáltatás költségeit a betegnek kell állnia, az egészségbiztosító a költségeket utólag sem téríti meg. Ezért célszerű – lehetőség szerint – minden esetben közkórházhoz fordulni. Az ellátásokért az OEP – a hazainál lényegesen magasabb gyógyítási díjak miatt – általában többet fizet, mint ameny-nyit kap a nálunk ellátott külföldi betegek után.
Az engedélyhez kötött tervezhető és a sürgős szükség esetén kapott kezelések mellett indokolt esetben az OEP kifizeti a támogatást a külföldön kiváltott orvosságok után, és akkor is fizet, ha a magyar beteg nem váltotta ki az EU-kártyát, de sürgős beavatkozásra van szüksége.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.