BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lassú felkapaszkodásra várva

Rekordnagyságú eladatlan lakáskészlet, stagnáló árak, szigorodó hitelezési feltételek, minimális forgalom. Az irodapiacon rég nem látott üresedés, a kereskedelmi ingatlanoknál csak óvatosan szerződő bérlők. Szigorú bankok, nehéz helyzetű forgalmazók.

Számos ágazatban sommázzák úgy a 2009-es esztendőt, hogy a lassan elcsituló nemzetközi gazdasági-pénzügyi válság abban az időszakban az ő gazdálkodásukat vetette vissza a legerőteljesebben. Egy olyan szerteágazó piac szereplői, mint amilyen az ingatlanforgalmazás, hasonlóan fogalmazzák meg tapasztalataikat az elmúlt évvel kapcsolatban. Kispál Sándor, a Magyar Ingatlanszövetség főtitkára egyenesen úgy véli, nincs még egy olyan gazdasági ág, amely az elmúlt időszakban akkora vérveszteséget szenvedett volna el, mint az ingatlanforgalmazás.
Mivel a válság a lakáspiacon belül leginkább az új lakások piacát érintette, nem meglepő, hogy 2009 második felében sokéves mélypontot ért el az értékesített lakások száma. Tizedannyi lakás talált gazdára tavaly júliustól decemberig, mint a 2005–2006-os időszakban, és még az egy évvel korábbi, 2008. második félévi darabszám is hétszer ekkora volt. Az épített lakások száma az értékesítéssel ellentétben nem esett vissza, s az összeszűkült piacon a beruházói lendület kitartott, azaz a már megkezdett építkezéseket a csökkenő kereslet ellenére többnyire befejezték a fejlesztők. Talán ebben az évben lehet változás – jelzi az Otthon Centrum elemzése, amely szerint a lakáspiac, így a forgalmazók piaca is, 2009-ben érte el a mélypontot. Míg az értékesített új lakások száma valószínűleg évtizedes negatív rekordot döntött, az átadott készlet, vagyis az eladatlan lakások száma a már átadott beruházásokban először haladta meg a háromezret, s 2009 végén 3800 körül alakult.
A budapesti irodapiac történetének eddigi legnagyobb krízisét élte át az elmúlt évben, s még erre az esztendőre sincsenek rózsás kilátások – állapítja meg a Colliers Magyarország piaci jelentésében. Míg 2008 folyamán a kínálat a kereslet duplája volt, 2009-ben már a háromszorosára nőtt. Szerencsére úgy tűnik, a 2010 során piacra kerülő új kínálat korlátozott lesz, de a nemzetközi válság félkész házak jelentős állományát eredményezi majd, aminek biztosan lesz hatása az elkövetkezendő években.
Nem volt könnyű dolguk tavaly a forgalmazóknak, bérbeadóknak azért sem, mert több, 2009-es átadásra tervezett beruházás csak az idén valósul meg. Ezzel egyszersmind javítva a 2010-es, rekordalacsony szintre várt fővárosi irodaház-építéseket. Míg 2009-ben mintegy 300 ezer négyzetméternyi újonnan épült irodát adtak át, addig 2010-ben ez a mennyiség körülbelül 120 ezer négyzetméter lesz.
A kiskereskedelmi ingatlanok piaci helyzete ugyancsak tovább romlott az előző évekhez képest 2009-ben. A kiskereskedelmi eladások volumene már az első fél évben 4,2 százalékkal csökkent az előző esztendőhöz viszonyítva, s ez a folyamat 2006 óta tart. A Colliers szerint biztosnak tekinthető e trend folytatása ebben az évben is, a komolyabb növekedés legkorábban 2011-12 körül várható. Akkortól a forgalmazók helyzete is könnyebbé válhat, jóllehet a válság miatt megváltozott körülmények a bérlőket, vásárlókat és persze a finanszírozó bankokat is jóval nagyobb óvatosságra készteti. A Budapesten kívüli piacokon még súlyosabb volt a helyzet. A működőképesség fenntartása érdekében sok kereskedő rövid távú bérleti- és üzemeltetésidíj-csökkentést kért a bérbeadóktól, más esetben alaposan megvizsgálták, milyen módon tudják a legkevésbé jövedelmező üzleteiket bezárni.
A többi piacéhoz hasonló tapasztalatokat hozott 2009 az ipari ingatlanok számára is. Utóbbiak talán abban tértek el a többi szegmenstől, hogy a forgalmazási, bérbeadási piacon igen magas szintű aktivitást produkáltak, ám ezzel szemben meglehetősen alacsony volt a ténylegesen létrejött ügyletek száma. Sok potenciális bérlő inkább kivárt, halogatta a döntését, vagy igyekezett a már meglévő bérlemény feltételeit újratárgyalni, s úgy meghosszabbítani a szerződését.



Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.