Meglehetősen rugalmatlan a világ legismertebb és legnépszerűbb bevásárlóutcáinak a forgalma. A válság miatt visszaeső fogyasztás ugyanis csak a szélesebb fogyasztói középrétegre jellemző. A luxusmárkák iránt gyakorlatilag töretlen volt az érdeklődés, így a világ kiemelkedő üzletsorainak, kiskereskedelmi központjainak a népszerűsége nem változott az elmúlt 12 hónapban. A változatlanság azonban mindenképpen pozitívabb képet mutat 2009-hez képest, akkor ugyanis a bérleti díjak 25 éve nem látott mélyponton voltak. A Cushman & Wakefield legutóbbi összesítése szerint a New York-i Fifth Avenue hosszú évek óta a világ legdrágább kiskereskedelmi központja, Európában viszont a londoni Bond Street átvette a listán a párizsi Champs-Élysées vezető helyét. Az ázsiai régió legdrágább bevásárlóutcája továbbra is a hongkongi Causeway Bay maradt.
Budapest viszonylatában egyelőre a Váci utca a leginkább versenyképes kiskereskedelmi lokáció a Cushman & Wakefield öszszesítésében, annak ellenére, hogy az a 269 vizsgált helyszín között az idén a 34.-ről a 37. helyre csúszott vissza. Ennek ellenére a magyar belvárosi helyszín továbbra is maga mögé utasította a lengyelországit, a romániait, a bulgáriait és a szlovákiait. Szabó Viktória, a Cushman & Wakefield kiskereskedelmi üzletágának vezetője azonban úgy véli, a Váci utca hazai egyeduralma már nem tart sokáig. A Fashion Street és az Andrássy út világmárkái idővel felveszik a versenyt a régóta megszokott helyszín szereplőivel. Annál is inkább, mert míg a Váci utcában egy 100 négyzetméter körüli kereskedelmi ingatlan bérleti díja 100 euró havonta, addig az Andrássy úton ugyanezért az alapterületért 50-60 eurót kérnek, világmárkákkal népesítve be a területet. Ugyanakkor a kereskedők az elmúlt évben még óvatosabb terjeszkedési stratégiát követtek, amely hatással volt az elérhető bérleti díjak szintjére.
A régióban a legnagyobb figyelem Prágát övezi – erősíti meg a Cushman & Wakefield szakembere –, ez a bérleti díjak szintjén is jól érzékelhető: az itthoni százegységnyi bérleti díj a cseh főváros kiemelt lokációiban 160 egységet tesz ki. Az utóbbi időszakban a legnépszerűbb csehországi bevásárlóterület egyébként is öt helyet lépett előre. A másik, Budapest számára figyelemre méltó helyszín a lengyel piac, ahol – a világtendenciához hasonlóan – az igényesebb kiskereskedelmi viszonylatban nem volt komolyabb hatása a nemzetközi válságnak.
A ma is a legnépszerűbbnek számító New York-i Fifth Avenue-n a bérlet díjak egy év alatt 8,8 százalékkal emelkedtek, ezzel kilenc éve változatlanul a világ legdrágább bevásárlóutcája. Európában a legnagyobb növekedést a londoni Bond Street produkálta, 19,4 százalékos bérletidíj-emelkedéssel. A párizsi Champs-Élysées-n viszont ugyanezek a tarifák 9,5 százalékkal csökkentek, jelentős veszteséget okozva a franciáknak. A hazai viszonylatokat érzékeltetve – Szabó Viktória számítása szerint – egy száz négyzetméteres bolthelyiség 2,8 millió forintos Váci utcai bérleti díja a Fifth Avenue-n 38 millió forintba kerülne.
A Fifth Avenue bérlőinek egyébként 16 257 euró bérleti díjjal kell számolniuk négyzetméterenként évente, ehhez képest jóval „olcsóbbnak” tűnik az új Bond Street, ahol ugyanez a tarifa 7345 euró. Ám ez utóbbi ezzel az árral jelenleg Európa legdrágább bevásárlóutcája.
A fejlődő országok piacainak a teljesítményét leginkább a turizmus és a nemzetközi bérlői kereslet határozza meg. A világon a legnagyobb drágulást a brazíliai Sao Paulóban található Haddock Lobo Streeten mérték, ahol a bérleti díjak 92 százalékkal növekedtek. A Tokióban található Ginza az ötödikről a harmadik helyre lépett előre, míg a szöuli Myeongdong három helyet ugrott, a tizenegyedikről a nyolcadikra. Az ázsiai régióban az Indiában, Mumbayban található Linking Road mutatta a legnagyobb növekedést, 33 százalékot. Míg a világon a legnagyobb mértékű, 50 százalékos bérletidíj-csökkenés Bulgáriában, Plovdivban következett be, az Alexander Batenberg területen, valamint Burgaszban, az Alexandrovskán.
Az öreg kontinens visszaesett
Európa összességében 4,5 százalékos kiskereskedelmi bérletidíj-csökkenést könyvelhetett el az elmúlt évben. Az idei esztendő eredményei egyértelműen megmutatják az elsődleges és másodlagos kiskereskedelmi lokációk elkülönülését. A csökkenő kereskedői kereslet inkább a másodlagos lokációkat befolyásolta, csökkentette a bérleti díjakat, így a kevésbé jövedelmező üzleteket bezárásra késztette. HÉ
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.