Egy angol felmérés szerint Magyarországon kifejezetten olcsók a szállodai szobák. Bár első hallásra ez kedvező, az alacsony ár a rossz gazdasági helyzet okozta kényszer eredménye - így látja a Magyar Szállodaszövetség elnöke. Erdei Tamás azt mondja: egy szálloda értékét az ár mellett a szoba kihasználtsága határozza meg, nálunk viszont negyven európai ország összehasonlításában ez a mutató nagyon kedvezőtlen.
A szállodáink teljesítménye a legalsó régióban található, például Prágához képest mintegy húsz, Béccsel összehasonlítva ötven százalékkal maradnak el a budapesti szállodák.
Erdei Tamás hozzátette, míg Bécsben 91, Prágában pedig 74 eurót kellett átlagosan fizetni éjszakánként egy-egy hotelszobáért az év első felében, addig nálunk csak 62 eurót. A szobafoglaltságban is hasonlóak az eltérések. A szövetség elnöke hozzátette: bár a nyomott árak a magyar turistáknak kedvezőek lennének, ez csak elméletben van így, mert - főként az üdülési csekk megadóztatása miatt - nagyon leszűkült a fizetőképes hazai kereslet.
A nyomott hotelszobaárak az ingatlanpiacra is kedvezőtlen hatással vannak - ez tapasztalja Balla Ákos, egy nemzetközi ingatlan-tanácsadó cég üzletágvezetője. A szakember azt mondja: még a luxushotelek értéke is csökkent. Minden szinten tapasztalható a válság, még az ötcsillagos szállodák kihasználtsága is lement 40-60 százalékról 30-40 százalékra. Budapesten 30-40 százalékkal csökkent a szállodák értéke.
A Magyar Szállodaszövetség még áprilisban cselekvési tervet tett le a kormány asztalára a turizmus fellendítésére. Azért is lobbiznak, hogy az üdülési csekk ismét adómentes legyen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.