Nagyon népszerűekké váltak a mezőgazdasági kurzusokat kínáló tanintézmények Írországban: az ország mezőgazdasági és élelmiszeripari hatósága által szervezett tanfolyamokra az idén 45 százalékkal jelentkeztek többen, mint 2007-ben, a dublini botanikus kertben meghirdetett programra pedig százával kellett elutasítani az érdeklődőket.
A gazdasági fellendülés idején a mezőgazdaság és az élelmiszeripar "teljesen elveszett, egyszerűen nem volt szexi az ingatlanos és pénzügyi szolgáltatási szakmákhoz képest" - idézi a Bloomberg Jim Powert, a dublini Friends First közgazdászát. Ez azonban szerinte most változik: a jövőt az olyan, nagy értéket képviselő exportágazatok jelentik, mint az élelmiszer.
A 2007-ig tartó tíz évben Írország GDP-je megkétszereződött, az ingatlanpiaci buborék kipukkadása óta viszont 15 százalékkal zsugorodott. Az 50 milliárd eurós bankmentési számlával szembesülő kormány most azt reméli, hogy a gazdaság számára az olyan élelmiszeripari exportőrök adják majd a gyógyírt, mint a Kerry Group vagy a Glanbia. A jelek szerint a befektetők ugyancsak erre számítanak: az előbbi cég részvényárfolyama az elmúlt két évben 47, utóbbié pedig 13 százalékkal emelkedett. A két legnagyobb pénzintézet, a Bank of Ireland és az Allied Irish Banks papírjai eközben 60, illetve 90 százalékkal zuhantak.
Az ír agrárium jelenleg a gazdaság két százalékát adja, szemben a 70-es évek végi 16 százalékkal. Az ágazat azonban még mindig 150 ezer embernek ad munkát, így a hazai tulajdonban lévő szektorokat tekintve a legnagyobb munkaadónak számít. A mezőgazdaság az elkövetkező években a gazdaság alapját biztosítja majd, és itt teremnek majd az új állások - véli Tom O''Mahony, a gazdaságok ellátásával foglalkozó Origin Enterprises vezetője.
Új munkahelyekre pedig igen csak nagy szükség van. A munkanélküliség 2007 óta több mint a duplájára, 13,8 százalékra szökött. A legmagasabb ráta - 18 százalék - éppen a délkeleti, mezőgazdasági régiót sújtja. Így aztán nem csoda, hogy a gazdálkodók 14-15 éve most tapasztalják először, hogy szezonális munkát keresők csengetnek be hozzájuk. A munkások eddig inkább az építkezéseken próbáltak szerencsét.
A gyökerekhez való visszatérést most a földárak esése is gyorsítja. Az ingatlanfejlesztők földéhsége 2006-ra európai csúcsra, hektáronként közel 60 ezer euróra tornázta fel az árakat. Csak tavaly viszont a Dublin környéki földárak 57 százalékot zuhantak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.