A június 30-i állapotnak megfelelően a kórházak adósságállománya nagyjából 40 milliárd forint. És azt is lehet tudni, hogy az év végére ez az adósságállomány körülbelül 90 milliárd forint lesz. „Amikor a konvergencia-program kimondta, hogy az egészségügyi ágazat GDP-arányos részesedését 0,9 százalékkal csökkenteni kell, attól kezdve tudni lehetett, hogy 230 milliárd forint hiányozni fog a rendszerből” - mondta Rácz Jenő az MR1-Kossuth Rádió reggeli műsorában.
A Kórházszövetség elnöke úgy fogalmazott, hogy azért 90 milliárd forint az adósságállomány, mert a különbséget „kispóroltuk a rendszerből”. A spórolás pedig azt jelenti, hogy kialakították a várólistákat, így sok beteg be sem került a rendszerbe, tehát nem kell rájuk költeni, de takarékoskodás az is, hogy kevesebb személyzetet kevesebb bérérét alkalmaznak az egészségügyben.
Egészségügy: kevés és rosszul hasznosul a pénz
A beteg – de az egészségügyi személyzet is - ebből azt veszi észre, hogy az ellátás színvonala csökken. „Az a baj, hogy ezeket a dolgokat nem mondjuk ki igazából, és nem vagyunk magunkhoz őszinték abban, hogy ez a rendszer ez így nem működik. Tudomásul kell venni, hogy ebből a pénzből ezt az ellátórendszert ezzel a szolgáltatási csomaggal a szakmai protokolloknak megfelelően nem lehet működtetni” – mondta Rácz Jenő.
Nehezíti a helyzetet, hogy általában már a 90 napos határidőkhöz képest is csúsznak a kifizetések. A beszállítók sem tudják ezeket az összegeket finanszírozni, és elkezd hólabdaszerűen tovább növekedni az adósságállomány. Rácz Jenő szerint ezért nagyon fontos, hogy a kormány a tavalyi büdzsében talált 27,5 milliárd forintos tartalékot az ágazat rendelkezésre bocsátja, mert ez körülbelül három heti finanszírozásnak felel meg.
Mikola: többletforrás lesz, megszorítás talán nem
„Ez az a kegyelmi állapot, amit arra kell használni, hogy meggátoljuk az újabb adósság-növekedést. De csak akkor lehet meggátolni, ha tudomásul vesszük, hogy hozzá kell nyúlni a struktúrához, erőforrásokat kell koncentrálni, az intézmények közötti együttműködést szorosabbra kell húzni, és hozzá kell nyúlni a szolgáltatási csomaghoz.”
„Az egészségügyi rendszer nagy hajóhoz hasonlítható, tehát ha megtekerjük a kormányt, lassan mozdul. De az ilyen nagy teherhajók gyorsan tudnak elsüllyedni. Vigyázni kell, nehogy a spontán folyamatok összeomlást idézzenek elő” – mondta Rácz az MR1-Kossuth Rádiónak.
Új üzleti modellekkel és transzparens gyógyszerár-támogatási politikával lehet elérni, hogy a betegek hozzájussanak az új, innovatív orvosságokhoz – mondta tegnap a Magyar Egészségügy Tudományos Bizottsága által szervezett konferencián Szócska Miklós.
Vízválasztó lesz a jövő év az egészségügyben
Az ágazatért felelős államtitkár úgy fogalmazott: a szektor komoly átalakítás előtt áll, ám a fenntartható megoldásokhoz szükség van a szakma véleményére, a bizonyítékon alapuló kutatásokra. Ezért is tartja fontosnak az innovatív gyógyszergyártók támogatásával tegnap bemutatott tanulmánykötetet, amely az ágazat teljes spektrumát átfogja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.