A WHO a különböző dohányfajták keverésének, az egyes termékeknél használt adalékanyagok és összetevők további használatának betiltására készül. Ha ezt eléri, akkor a Nemzetközi Dohánytermelők Szövetsége (ITGA) szerint ezek a rendelkezések beláthatatlan károkat, sőt foglalkoztatási válságot okoznak, mert világszerte több millió – Magyarországon tízezer – dohánytermelő megélhetése kerülhet veszélybe.
„A legfőbb probléma az, hogy a szóban forgó javaslatok a bürokrácia fennhatósága alatt dolgozó hivatalnokok tanácskozásai során születtek, többnyire azon gazdag országok képviselőitől, akik semmit sem tudnak a dohánytermesztésről” – mondta António Abrunhosa, az ITGA vezérigazgatója. Szerinte „valamilyen érthetetlen okból éppen a dohánytermesztők, az irányelvek által leginkább érintettek azok, akik hivatalosan is ki vannak rekesztve a tárgyalásokból”.
Az EU álláspontjából annyit már megelőlegezett az illetékes biztos, John Dalli, hogy a dohányzásra vonatkozó jogszabályok szigorítását tervezi a közösség 2011-től. A Die Welt hírportáljának nyilatkozva ezt mondta: a fő cél, hogy minden tagállamban csökkentsük a dohányzás vonzerejét, az ideális állapot a teljesen dohányzásmentes Európa lenne.
Dalli a nikotin- és egyéb, függőséget okozó anyagok mennyiségének csökkentését szeretné elérni a dohánytermékekben, és a cigarettához való bolti hozzáférést is megnehezítené. A biztos ezenfelül azt is felvetette, hogy a dohánytermékek dobozán az elijesztő feliratok mellé hasonló tartalmú ábrákat is el kellene helyezni, és a csomagolás kivitelezését általában minél kevésbé vonzóvá kellene alakítani. Az Európai Bizottság teljes dohányzási tilalmat szeretne elérni a nyilvános tereken, ezalól sörsátrak és sarki kocsmák sem jelenthetnének kivételt.
Brüsszel adatai szerint évente 650 ezren halnak meg Európában valamilyen dohányzás okozta betegségben. Az emberéletek veszélyeztetésén kívül pedig a betegségek kezelése sok milliárd eurós költséget jelent az unióban minden esztendőben – mutatott rá az illetékes EU-biztos.
Miközben az Európai Bizottság nyilvános konzultációt indított a 2001/37/EK dohánytermék-irányelv felülvizsgálatáról, az ügyben illetékes uniós munkacsoport múlt heti üléséről anynyi kiszivárgott, hogy távolról sem akkora az egyetértés a tagállamok között, mint ahogy a biztos szavai sugallják. A gazdasági válság súlyos következményeitől szenvedő Európában sokan vannak munka nélkül, s valóban az állástalanok számát növelné a WHO a tervezett új szabályozással. Ráadásul az új szabályozás megvalósulása gyakorlatilag a globális piac mintegy felét kitevő hagyományos, kevert dohányból készült cigaretták megszűnéséhez vezetne, ez ugyancsak viszszaütne a termelőkre.
Lapunk kérdésére, hogy mi a magyar kormány hivatalos álláspontja a WHO javaslataival kapcsolatban, a Vidékfejlesztési Minisztériumtól kaptunk választ. Eszerint a magyar kormány nem tartja kellően megalapozottnak és ezért nem támogatja a WHO-keretegyezmény 9–10. cikkelyében megfogalmazott megoldásokat, különös tekintettel a dohánytermékek előállítása során az adalékanyagok hozzáadásának teljes tiltását kimondó ajánlásokra. Az egészségügy számára is megnyugtató jogi környezetet elsődlegesen a mérgező hatást és függőséget okozó anyagok szabályozásával lehet megteremteni. A szabályozás egyik legfontosabb céljának az kell lenni, hogy az adalékanyagok ne fokozhassák a termék toxicitását. „A dohányszakmával megegyező álláspontunk szerint mindenképpen mértékletes aromaanyag-szabályozást kell alkalmazni, csak az erősen ízesített termékek esetében tudjuk támogatni korlátozó rendelkezések bevezetését” – tudatja a lapunkhoz eljuttatott közlemény.
A WHO javaslatainak várható következménye lehet a feketekereskedelem újbóli elburjánzása. Erre figyelmeztet Bényei Illés, a Magyar Dohánytermelők Országos Szövetségének (Madosz) az elnöke. Magyarországot ráadásul súlyosan érinti, hogy Burley dohány termesztésére szakosodott. Ha ezt a jövőben nem keverhetnék hozzá a világszerte elterjedt Virginiához, akkor ez súlyosan érintené nemcsak a termesztőket, de az amúgy is nehéz helyzetben lévő kelet-magyarországi és a Duna–Tisza közötti régiókat. Az esetlegesen munkanélkülivé váló több ezer ember újraelhelyezése sem lenne egyszerű, hiszen a 90 százalékuk szakképzetlen, 70 százalékuk nő és 50 százalékuk roma. JK–KoM
- A tagállamok jogszabályai EU-szerte nagyon változatosak, és nem figyelmeztetnek eléggé a veszélyekre
- 2025-re 50 százalékkal csökkentenék a dohányzást a fiatalok körében az EU-ban
- 2011-től szigorúbb szabályozás a dohánytermékekre
- A cigarettacsomagokon kétoldalas, képi figyelmeztetés is lenne
- Jelenleg négy tagállam (Belgium, Nagy-Britannia, Lettország és Románia) használ képi figyelmeztetéseket Forrás: VG-gyűjtés
- A tagállamok jogszabályai EU-szerte nagyon változatosak, és nem figyelmeztetnek eléggé a veszélyekre
- 2025-re 50 százalékkal csökkentenék a dohányzást a fiatalok körében az EU-ban
- 2011-től szigorúbb szabályozás a dohánytermékekre
- A cigarettacsomagokon kétoldalas, képi figyelmeztetés is lenne
- Jelenleg négy tagállam (Belgium, Nagy-Britannia, Lettország és Románia) használ képi figyelmeztetéseket Forrás: VG-gyűjtés-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.