A tranzakció célja, hogy a Richter növelje piaci jelenlétét Nyugat-Európában és bővítse nőgyógyászati üzletágát – mondta az üzletkötés kapcsán Bogsch Erik. A legfontosabb célkitűzésünk, hogy nemcsak a régióban, hanem egész Európában meglegyen a Richter értékesítési hálózata – fogalmazott a vezérigazgató.
A gyógyszergyár e miatt a stratégiai cél miatt vásárolt meg kevesebb mint egy hónapja egy svájci gyógyszerészeti kutatásokkal foglalkozó társaságot. A Grünenthal fogamzásgátló szereinek átvételével a nyugat-európai piac részesedése 8 százalékról 15-re nő a Richter árbevételében, a nőgyógyászati üzletágé pedig 35-ről 41 százalékra.
A Grünenthal csoport egy családi tulajdonban lévő, kutatás-orientált német székhelyű nemzetközi vállalat, mely leányvállalatain keresztül 35 országban van jelen. Termékeit több mint 100 országban étékesítik, a cégnek mintegy 4900 alkalmazottja van, és tavalyi árbevétele 881 millió eurót tett ki. A Richter a Grünenthal fogamzásgátló üzletágával együtt megvásárolta az disztribúciós és marketingjogokat is azokban az országokban, ahol törzskönyvi engedélyt kaptak. A németországi cég azonban fenntartja az értékesítési jogokat Latin-Amerikában.
A Grünenthal fogamzásgátló készítményeinek forgalma 2009-ben a latin-amerikai régió nélkül 72 millió euró volt. Az árbevétel 70 százaléka Németországból, 20 százaléka pedig Olaszországból és Spanyolországból származott. A termékportfólió átvételével a Richter árbevétele 223,4 milliárd forintról 243,5 milliárdra növekedne.
A megvásárolt fogamzásgátló szereket még két évig Németországban gyártják, a termelést 2012 végéig helyezik át Magyarországra. Azt követően a Grünenthal a Richter által átvett fogamzásgátló szereket értékesíti majd latin-amerikai hálózatán keresztül. A Richter azt tervezi, hogy évi 15 millió eurót költ a Grünenthaltól átvett 80-100 fős nyugat-európai értékesítési hálózatra, hogy növelni tudja jelenlétét azon a piacon.
A Richter 236,5 millió eurót fizet az átvett termékkörért. Ennek nagyobb részét felhalmozott pénzéből, kisebb részét hitelből finanszírozza a gyógyszergyár. A cég hitel felvétele nélkül is ki tudná fizetni a vételárat, azért vesz fel kölcsönt, hogy mozgásteret hagyjon magának. Ennek ellenére jelenleg nincs újabb felvásárlási célpontjuk a vezérigazgató szerint.
Az átvett termékcsaláddal kapcsolatos jogokat a Richter az immateriális javak között fogja mérlegében nyilvántartani, és 15 év alatt írja le annak értékét. Ezért addig évi 16-17 millió euró értékcsökkenési leírást könyvelhet el költségei között a gyógyszergyár. A tervezett tranzakcióhoz még szükséges a német versenyhivatal jóváhagyása, amelyet várhatóan még az idén megkapnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.