A Harles & Jentzsch fizetésképtelenséget jelentett be, ezt megerősítette az Itzehoe-i tartományi bíróság szóvivője az N24-nek. A friss jelentések szerint a németországi dioxin botrányban érintett takarmánygyártó vállalat már tavaly márciusban is adott el szennyezett termékeket. Schleswig-holsteini tartományi gazdasági minisztérium adatai szerint a Harles & Jentzsch a cég székhelyén, Uetersenben hosszabb időn át rendszeresen állított elő és szállított ki dioxinnal mérgezett zsírokat, amit aztán a takarmányba kevertek. Ugyanakkor az alsó-szászországi Böselben lévő, a cég tulajdonában lévő illegális keverőüzem még erősebben szennyezett árukat dobott piacra
Eközben továbbra sem világos, hogy a tojáson kívül került-e más fertőzött termék, például sertéshús a németországi szupermarketekbe, vagy húsboltokba. Ami biztos, hogy több ezer baromfit és sertést már levágtak, mivel a közelmúltban a csirketáp mellett a disznóknak szánt takarmányban is került dioxinos zsír.
Eközben Kína is betiltotta német sertéshús és tojás importját. Az erről szóló pekingi közlemény szerint a kínai hatóságok megvizsgálnak minden Németországból érkező szállítmányt, amelyet a tilalom életbe léptetése előtt indítottak útnak, hogy megállapítsák, biztonságosak-e a termékek. A német agrárminisztérium szerint az ország tavaly 7 ezer tonna sertéshúst exportált Kínába, közel 6 millió euró értékben.
Az Európai Unió országaiba viszont a kivitel értéke közel 4 milliárd euró volt. Fertőzött termékeket találtak már Nagy-Britanniában, és Hollandiában is. Ugyanakkor Kardeván Endre, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) élelmiszerlánc-felügyeletért és agrárigazgatásért felelős államtitkára ma közölte: Magyarországra nem érkezett dioxinnal szennyezett tojás.
Hozzátette: Németországból a tojás szállítása folyamatos, amit azonban az élelmiszerbiztonságért felelős szakemberek a boltokban találtak, és megvizsgáltak, minden esetben negatív eredményt mutattak.
A laboratóriumi vizsgálatok elvégzése is azt igazolta, hogy Magyarországra nem került dioxinnal szennyezett tojás. Az államtitkár megjegyezte: a magyar laboratóriumokban nemcsak tojást, hanem marha- és sertés-, valamint csirkehúst is vizsgáltak, amelyek ellenőrzése szintén negatív eredményt mutatott, tehát nem találtak bennük dioxinszennyezést.
Kardeván Endre hangsúlyozta: Németország azon térségéből, amelyet a dioxin-botrány érintett, Magyarországra nem került sem szennyezett áru, sem szennyezett takarmány. Ezt a német főállatorvos is megerősítette - tette hozzá. Az államtitkár jelezte egyben azt is: az elővigyázatosság továbbra is indokolt, ezért az ellenőrzéseket a dioxinszennyezéssel kapcsolatban tovább folytatják a hatóságok, amíg a botrány véglegesen el nem csitul.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.