Líbia a világ 12. legnagyobb olajexportálója, a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) adatai szerint az észak-afrikai ország januárban még 958 millió hordó kőolajat exportált, ennek legalább 60 százalékát a keleti kikötőkből. Líbia hat fő olajtermináljából öt az ország keleti területén található, ezeket jórészt már elfoglalták a lázadók.
Időközben mérséklődött a kőolaj árfolyama pénteken arra a szaúdi bejelentésre, hogy az ország növeli olajkitermelését a kieső líbiai olaj helyettesítése céljából. A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) eközben arról számolt be, hogy a líbiai olajexport visszaesése egyelőre kevésbé érinti az európai olajfeldolgozókat, amelyek legalább egy hónapra elegendő olajtartalékkal rendelkeznek. A szervezet egyben úgy vélte, hogy az Európai Unióban nem kell hozzányúlni a stratégiai tartalékokhoz.
A piaci kínálatból kiesett líbiai olaj minősége és közelsége miatt nem pótolható - vélekedtek ugyanakkor londoni iparági szakelemzők, akik szerint Líbia nagy valószínűséggel hosszabb ideig nem lesz jelen a nyersolaj világpiacán. A Barclays Capital - a City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, amely rendszeres olajpiaci elemzéseket is közöl - számításai szerint több mint egymillió hordó napi nyersolaj-kínálat esett ki a líbiai felkelés okozta leállások miatt, ráadásul rövid szállítási távú, "light sweet" típusú, vagyis a legmagasabb minőségű olajpárlatok gyártására alkalmas, alacsony kéntartalmú könnyűolajról van szó. Az elemzés szerint a líbiai olaj legfőbb felhasználói az európai finomítók, és a rövid szállítási útvonal miatt az ellátási láncban igen kevés a tartalék.
Az emelkedő olajáraknak citybeli szakértők szerint eltérő hatásaik lesznek a felzárkózó térség gazdaságainak pénzügyi helyzetére. Oroszország és Kazahsztán - jelentős olajexportja révén - "a viszonylagos nyertesek" közé tartozna, ugyanakkor "különböző mértékben ugyan, de mindenki más veszítene".
Magyarországon ugyanakkor a BofA Merrill Lynch Global Research londoni elemzői szerint az idei növekedési és finanszírozási kilátásokat "kipárnázzák" a különböző költségvetési intézkedések, köztük a személyi jövedelemadó csökkentése. A magyarországi infláció valószínűleg "megugrana" a magas olajár miatt, mivel a magyar fogyasztói inflációs kosárban 10 százalékos az energiahordozók súlya, és ez növelné a másodlagos inflációs hatásokkal kapcsolatos aggodalmakat is, tekintettel az egyébként is makacs inflációs várakozásokra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.